Dobře uložit jídlo. A méně plýtvat

Kdy se vám naposledy podařilo uvařit jídla tak akorát? Často něco zbyde, a když vaříte i pro hosty, zbyde spíš víc než míň. Pak přijdou ke slovu misky, hrnečky a dózy. Těch není nikdy dost!

Dózy se totiž skvěle hodí nejen pro zbylé porce nebo dětské svačinky, ale také když nakupujete bez obalů, abyste ušetřili své peníze i přírodu.

Přijdou pak ke slovu při ukládání suchých potravin ve spíži, které by mohli napadnout nevítaní hosté – moli, nebo plíseň, a jídlo znehodnotit. A také při uchovávání čerstvých potravin v chladničce.

Jsou perfektní i pro marinování masa nebo ryb, zvlášť když dokážou zabránit přístupu vzduchu, ať už pomocí hadičky a speciální vakuovačky, nebo ještě lépe pouhým otočením uzávěru ve víčku.

Dózy, které přijdou do styku s potravinami, by měly být ze zdravotně nezávadného materiálu, skla nebo plastu bez bisfenolu – takové plasty se označují také jako BPA Free.

Oříšek jménem mytí

Do myčky rádi dáváme skoro všechno, a někdy i to, co do ní nepatří – dřevěné obracečky, drahé nože, součástky k mlýnkům a dalším přístrojům, které jsou z hliníku někdy i předměty, co nemají s kuchyní a vařením nic společného.

A také plastové výrobky. Dřív, než to uděláte se podívejte na doporučení výrobce – některé totiž nejsou do myčky vhodné. V agresivním prostředí se silným mycím prostředkem, a hlavně střídáním teplot a závěrečným sušením by se některé výrobky mohly trvale zdeformovat.

Pokud ale do myčky dózy mohou, máte vyhráno. Většinou jsou velmi lehké, a jejich správné místo je v horním koši, dnem vzhůru a v mírně nakloněné pozici, aby mohla voda z trysek snadno k nečistotám a zároveň mohla volně stékat. Ujistěte se, že se dózy a další nádobí nepřekrývají a také že se nemohou volně pohybovat, až se do nich opře proud vody.

Velké silně znečištěné skleněné dózy, ve kterých jste třeba zapékali těstoviny, patří do spodního koše proti vysokotlakým tryskám s vodou – ty mají třeba myčky Whirlpool.

Navíc jsou tak chytře vyřešené, že můžete velké nádobí rovnat v myčce nastojato, a tak získat až 30 % místa navíc – a v jedné várce úsporně umýt mnohem víc nádobí.

Jde to i bez utěrky

Možná, že máte myčku, která nechává na plastech nebo i na skle kapky vody nebo nevzhledné šmouhy. Na vině je fyzika – plast vede teplo hůř než keramika, sklo nebo kov, proto ihned po skončení sušení chladne a dál je odkázán pouze na sušení vzduchem nebo utěrkou. Oproti tomu třeba keramické talíře nebo skleničky lépe akumulují teplo a samy se dosušují.

Ideální je, když budete mít myčku, která se v závěru sušicího cyklu sama pootevře. „Dojde tak k přirozené výměně a proudění vzduchu mezi myčkou a vnějším prostředím a sklo i plastové nádobí dokonale oschne. Ušetříte si tak práci s ručním utíráním kapek,“ vysvětluje Darina Papáčová, odborná školitelka společnosti Whirlpool, a dodává:

Také nezapomeňte pravidelně doplňovat leštidlo a sůl. Právě leštidlo je spolu s přirozeným dosušováním při pootevřených dvířkách z velké části zodpovědné za to, jak je nádobí z myčky suché.“

Tip:

S Whirlpool vždy něco navíc! Při nákupu některého ze široké nabídky téměř 270 spotřebičů Whirlpool na vás čeká ještě do konce roku výběr dárků v hodnotě až 4 500 Kč. K praktickým pomocníkům tak můžete získat sady kvalitních ručníků či voucher na cokoliv ze sortimentu Matějovský, nadčasové kuchyňské potřeby a doplňky prestižní značky BergHOFF, a/nebo extra dárek v podobě zásoby prostředků Jar nebo Ariel. Více o akcích na whirlpool.cz.

Více na www.whirlpool.cz

Zdroj foto: Whirlpool

Související příspěvky