Jak správně prát ručníky a ložní prádlo

Pořídili jste si nové heboučké ručníky, které přesně ladí s vaší koupelnou? A do ložnice kvalitní povlečení s barevným potiskem? Možná jste měli štěstí a dostali jste jako dárek ložní prádlo z luxusního damašku s vytkávanými vzory z hedvábně leklých přízí. Poradíme, jak se o bytový textil správně starat, aby si dlouho uchoval svůj hebký povrch a intenzivní barvy.

Před prvním použitím rozhodně prádlo vyperte

Jak ručníky, tak ložní, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu – bavlny, lyocelu nebo bambusu – musíte už před prvním použitím vyprat. Na textilních vláknech téměř jistě ulpěly chemické látky a impregnační oleje z výroby a ty by rozhodně vaší kůži neprospěly. Během používání perte ručníky aspoň jednou týdně, ložní po dvou, maximálně třech týdnech.

Vysoké teploty nesvědčí barvám

Způsob praní najdete na obalu, a měl by být i na našité etiketě na rubové straně výrobku. Zpravidla se doporučuje barevné prádlo prát na 40 °C. Vyšší teploty totiž uvolňují barviva z textilních vláken, takže rychle blednou. Bílé pak snese i 60 °C, pokud výrobce neuvádí něco jiného.

Při opakovaném praní na nízkou teplotu ale nemusejí z prádla zmizet všechny bakterie, kvasinky a plísně. Pomoc je jednoduchá. Buď můžete přidat vhodný nebělicí sanitační prostředek, nebo zapojit páru. „Přídavná funkce Steam Hygiene bude v závěru pracího programu dezinfikovat prádlo párou při teplotě až 80 °C, a tak spolehlivě zlikviduje až 99,9 % bakterií, a dokonce i virů,“ vysvětluje Darina Papáčová, odborná školitelka společnosti Whirlpool.

Pomocí jiné parní funkce – Steam Refresh – jde ale také párou osvěžit a změkčit čisté suché prádlo v krátkém 20minutovém cyklu. Například ručníky, které jste přesušili na radiátoru a jsou sice čisté, ale nepříjemně tvrdé a drsné.

Perte podle barev

Ručníky i ložní prádlo roztřiďte podle barev a do pračky dejte najednou jen podobné barvy. Zásadně neperte světlé s tmavými – hrozí, že se vzájemně obarví. Výsledkem tohoto omylu, který bohužel nejde zvrátit, by byly už po jediném vyprání mdlé, nehezké barvy, které nebudou ty původní ani trochu připomínat.

Na barevné ručníky a ložní povlečení s potiskem nebo barevnými vzory použijte prací prášek nebo prací gel určený pro praní barevného prádla – detergent na bílé prádlo může obsahovat bělicí složku, která by barvy poškodila.

Opatrně s aviváží

Pokud budete dávat vyprané prádlo do sušičky, rozhodně použijte buď vonné kuličky, vonné kapesníčky nebo speciální vonné „hvězdičky“ do sušičky pro opakované použití. „Aviváž je svou chemickou podstatou mastná. Zanáší filtr kondenzátoru sušičky, který se pak postupně mastnotou ucpává a znemožňuje efektivní sušení,“ upozorňuje Darina Papáčová. I když má třeba vaše sušička automatické čištění filtru kondenzátoru, jak známo, voda tuk nerozpustí.

Otočte naruby a zapněte

Povlečení je dobré otočit na rubovou stranu a poté zapnout všechny zipy nebo knoflíky. „Při rotacích bubnu se během praní někdy více textilií „naskládá“ do jednoho většího povlaku a pračka posléze nemůže prádlo správně rozložit v bubnu kvůli rovnováze a má potíže s odstřeďováním. Z důvodu bezpečnosti tak pak prádlo nemusí odstředit při nejvyšších požadovaných otáčkách,“ doporučuje Darina Papáčová, odbornice společnosti Whirlpool.

Nepřeplňujte pračku

Přeplněná pračka neumožní prádlo dokonale vyprat. „Prací prostředek a voda se u přeplněné pračky nemusejí absorbovat do všech vláken,“ vysvětluje Darina Papáčová a doporučuje pračku plnit podle pokynů výrobců. Při praní prádla z bavlny můžeme využít plnou náplň, při praní z choulostivějších materiálů, například syntetického saténu, je vhodné se řídit tabulkami s kapacitou pro daný program, která je vždy nižší, než je maximální kapacita pračky.

Nezapomínejte prádlo v bubnu

Spousta z nás zapomíná vyprané prádlo v bubnu, kde čeká i dlouhé hodiny. Je pak zmačkané, hrubé a zatuchlé. Vlhké prostředí bez přístupu vzduchu je totiž doslova živnou půdou pro bakterie, škodlivé plísně a další patogeny, provázející hnilobný proces s typickým nelibým odérem.

Přesně pro tyto situace je stvořená unikátní parní funkce FreshCare+, kterou mají jen pračky Whirlpool. Funguje tak, že pračky provzdušňují vyprané prádlo jemnou párou a v pravidelných intervalech otáčejí bubnem na obě strany až šest hodin po doprání.

Prádlo tak zůstane svěží, měkké a nezmuchlané, dokud jej nevyjmete z pračky a nepověsíte na věšák nebo nevložíte do sušičky.

Pára navíc vyrovná vlákna, takže se pak prádlo snáz žehlí nebo žehlit nepotřebuje vůbec.

Funkci FreshCare+ můžete aktivovat na začátku praní nebo kdykoliv v jeho průběhu, když třeba změníte plány a víte, že nebudete moct prádlo hned po doprání z bubnu vyjmout. A také ji můžete kdykoliv zrušit. Tuto funkci najdete i v sušičkách Whirlpool.

Tip: S Whirlpool vždy něco navíc! Při nákupu některého ze široké nabídky téměř 270 spotřebičů Whirlpool na vás čeká výběr dárků v hodnotě až 4 500 Kč. K praktickým pomocníkům tak můžete získat sady kvalitních ručníků či voucher na cokoliv ze sortimentu Matějovský, nadčasové kuchyňské potřeby a doplňky prestižní značky BergHOFF, a/nebo extra dárek v podobě zásoby prostředků Jar nebo Ariel. Více o akcích na whirlpool.cz.

Novinky na trhu velkých parních praček Whirlpool s funkcí FreshCare+

Whirlpool FFB 10469 BV EEWhirlpool FFD 10469 BCV EEWhirlpool FFD 11469 BV EE
10 kg, 6. SMYSL, parní funkce FreshCare+, Steam Refresh, funkce Clean+ podle míry zašpinění prádla, možnost přidat zapomenuté prádlo, tichý invertorový motor s prodlouženou zárukou, hlučnost 76 dB, třída energetické náročnosti A, barva bílá s černými dvířky10 kg, 6. SMYSL, parní funkce FreshCare+, Steam Refresh a Steam Hygiene, funkce Clean+ podle míry zašpinění prádla, možnost přidat zapomenuté prádlo, tichý invertorový motor s prodlouženou zárukou, hlučnost 76 dB, třída energetické náročnosti A, barva bílá s černými dvířky s chromovaným rámečkem10 kg, 6. SMYSL, parní funkce FreshCare+, Steam Refresh a Steam Hygiene, funkce Clean+ podle míry zašpinění prádla, možnost přidat zapomenuté prádlo, tichý invertorový motor s prodlouženou zárukou, hlučnost 76 dB, třída energetické náročnosti A, barva bílá s černými dvířky
Cena: 13 990 KčCena: 14 990 KčCena: 14 990 Kč

Více na www.whirlpool.cz

Zdroj foto: Whirlpool

Související příspěvky