Nová kuchyň svépomocí krok za krokem

Cena výměny kuchyňské linky, pracovní desky a kuchyňských spotřebičů se může vyšplhat na desítky tisíc korun. Rekonstrukce kuchyně však vůbec nemusí stát tolik jako kuchyň nová. S trochou kreativity, chutí do práce a několika dobrými radami zrenovujete kuchyň i svépomocí.

Pracovní deska

Pracovní deska je základem každé kuchyně. Aby se vám v kuchyni pracovalo pohodlně, měla by deska být umístěna ve výšce přibližně 90 cm. Optimální výška pracovní desky se řídí výškou uživatele.

„Pokud je původní pracovní deska už příliš stará anebo poškozená, nezbývá vám nic jiného než ji vyměnit za novou. Volba vhodného materiálu je důležitým rozhodnutím. Všechno se odvíjí od náročnosti a požadavků uživatelů,“ říká Adéla Kadlečíková, odbornice z oddělení kuchyní v projektových marketech Hornbachu.

  • Laminátová pracovní deska

Laminátovou pracovní desku tvoří tenká vrstva plastového laminátu nalepeného na jádro z dřevotřísky. I když byl laminát kdysi pokládán za jakousi černou ovci mezi materiály na kuchyňské desky, zaznamenává v současnosti velký návrat. Krom jiného je tomu tak díky mimořádně široké nabídce barev a provedení, a rovněž příznivé pořizovací ceně. Laminátové desky jsou teplovzdorné a odolné vůči vodě. Nevýhodu představuje relativně nízká odolnost k poškrábání.

  • Žulová pracovní deska

Z přírodních kamenů jsou nejoblíbenější žulové desky, a to proto, že jsou velmi tvrdé, neporézní, odolné vůči poškrábání i vodě, teplovzdorné a navíc antibakteriální. Jejich jedinečný vzhled dodá každé kuchyni individuální charakter. A navíc jejich údržba a čištění jsou mimořádně jednoduché – postačí trocha vody a mýdla. S vysokou kvalitou a dlouhou životností pracovní desky ze žuly ovšem koresponduje také vysoká cena.

  • Mramorová pracovní deska

Další velmi oblíbenou možností kamenné pracovní desky je mramor. Efektní žilkované vzory dělají z mramoru nejatraktívnější přírodní kámen. Je však třeba říct, že mramor má svá omezení, která je třeba při jeho užívání brát v úvahu.

„Ve srovnání se žulou je mramor poněkud měkčí, zásadním rozdílem je však jeho poréznost. Jestliže mramor slouží jako pracovní deska, musí být pravidelně ošetřován penetračním nátěrem, neboť je velmi choulostivý na tvorbu skvrn. V případě nějaké nehody se snažte povrch ihned vysušit. Musíte se však přitom vyhnout silným čistícím prostředkům, stejně jako použití citronové šťávy nebo octa. Ty mohou povrch mramoru poleptat a trvale ho poškodit,“ upozorňuje odbornice z Hornbachu.

  • Dřevěná pracovní deska

Dřevěné kuchyňské pracovní desky jsou stále velmi oblíbené. Dřevo nabízí přírodní krásu vytvářející pocit útulnosti a tepla. Avšak i dřevěné desky mají své nevýhody. Dřevo je měkčí nežli kámen nebo kov, a snadněji se proto poškodí. Kromě mechanického poškození vzniklého úderem nebo poškrábáním je dřevo citlivé i na vysoké teploty, které často znamenají nevratné poškození. Větší úsilí rovněž vyžaduje údržba dřevěné pracovní desky. Nezbytností jsou speciální nátěry na ochranu před poškrábáním a vodou. Výhodou dřeva je však možnost desku v případě poškození obrousit a povrch znovu ošetřit.

(Téměř) nové obklady

Je vaše kuchyň v technicky dobrém stavu, ale vypadá zastarale? Obvykle za to mohou nemoderní staré obklady. Výměna kuchyňských obkladů a dlažby zahrnuje odstranění existujících obkladů a hladké vyrovnání povrchu stěn. Aby nový obklad dlouho vydržel, je potřeba místa, kde dochází ke styku s vodou, zajistit hydroizolační stěrkou. Objem vynaložené práce spolu s náklady na nové obklady činí z takové renovace nákladnou záležitost. Dobrou zprávou je, že abyste své kuchyni dodali moderní šmrnc, nemusíte hned obklady odstraňovat.

„Speciální barvy na obklady představují jednoduchý a méně nákladný způsob, jak oživit starou kuchyň bez otloukání, množství prachu a hluku. Stejně jako při natírání jiných povrchů je základem čistý podklad. Poškozená místa je třeba nejprve ošetřit vhodným tmelem. Doporučuji před prvním nátěrem obklady lehce obrousit a potom důkladně odstranit prach. Barvu můžete nanášet plochým štětcem, na velké plochy je možné použít váleček,“ radí Adéla Kadlečíková z Hornbachu.

Renovace kuchyňské linky

I starší kuchyňská linka může vypadat jako nová, aniž byste do její výměny investovali tisíce. Postačí natřít dvířka a zásuvky. Logicky se zeptáte, zda je možné natřít opravdu každou kuchyňskou linku. Se správnými barvami je možné renovovat nejen dřevěnou, ale také dřevotřískovou a dokonce i laminátovou linku. Při renovaci je samozřejmě třeba dodržovat několik pravidel.

„Každou skříňku si nejprve označte číslem nebo písmenem. Poté odmontujte všechny zásuvky a dvířka, které označíte číslem odpovídající skříňky. Tak zajistíte, že hotová dvířka namontujete zpátky na původní skříňku. Povrchy dvířek důkladně odmastěte. Pokud hodláte měnit také úchytky, bude zapotřebí zatmelit všechny dírky po šroubcích či jiná poškození. Následně povrchy dvířek jemně zbruste brusným papírem a důkladně odstraňte vzniklý prach,“ radí odbornice.

Po důkladné přípravě povrchu následuje zábavnější část. Podle materiálu linky a barvy, kterou jste si vybrali, použijte jako první izolační základní nátěr, po kterém bude následovat nanášení barvy.

„Zvolenou barvu je třeba nanést ve dvou vrstvách. První překryje původní vzor anebo barvu, druhá vrstva skryje případné poslední nedostatky. K natírání doporučuji křídové barvy, které vám odpustí i nepřesné tahy štětcem. Po nanesení dvou vrstev barvy nezapomeňte aplikovat ochrannou vrstvu vosku nebo laku, který zajistí odolnost povrchu kuchyňské linky,“ dodává Adéla Kadlečíková z Hornbachu.

Více informací najdete na: www.hornbach.cz

Hornbach naleznete i na Facebooku: www.facebook.com/HornbachCZ

Zdroj foto: Hornbach

Související příspěvky