Splavování nečistot a podzimního listí? Správná filtrace dešťovky to jistí!

Podzim představuje pro majitele podzemní nádrže na dešťovou vodu poněkud komplikovanější období. Větší výskyt spadaného listí ze stromů i dalších splavených nečistot totiž způsobují rychlejší kazivost vody v nádrži, zároveň jsou hrozbou pro samotné čerpadlo. Účinnou filtrací lze těmto komplikacím předejít. Jak na to? Nechte se inspirovat radami technického specialisty a využívejte dešťovku bez potíží po celý rok!

Akumulace dešťové vody pro její pozdější využití (jak pro zálivku zahrady, tak i v domě pro splachování WC, praní prádla či sprchování) vyžaduje konkrétní proces, který je pro bezproblémové fungování zcela nezbytné dodržet. Ať už se jedná o správný výpočet velikosti nádrže, vhodný výběr s ohledem na půdní podmínky či dodržení předepsaných postupů při usazování do země, důležité je myslet i na dostatečnou filtraci, která zajistí plynulý průtok vody.

Proces filtrace

Má-li být dešťová voda využívána především na zahradě na zalévání či například mytí auta, postačí systém bez jakékoli zvláštní filtrace vody – musí se pouze zabezpečit, že do nádrže nebude splavováno listí, větvičky či další větší nečistoty, které by nádrž zanášely. Využití dešťové vody v domě vyžaduje podstatně kvalitnější filtraci.

Filtrace začíná hned pod svislým okapovým svodem. Zde se napojí lapač střešních splavenin, který zachytí hrubší nečistoty. Dále přes kanalizační potrubí proudí voda do filtračního koše, případně filtrační šachty, kde se zachytí již většina drobných nečistot. Takto pročištěná voda je naprosto vhodná pro užití v zahradě,“ říká technický specialista a člen realizačního týmu společnosti Aquanix
Ing. Ondřej Samek, a dodává: „Pro použití dešťové vody v domě je zapotřebí mechanického čištění pomocí vnitřních jemných filtrů.“

Číslo 1 – Geiger

Geigery neboli lapače střešních splavenin slouží jako první filtrace pro sbíranou dešťovou vodu ze střech pomocí okapových svodů. „Síta uvnitř lapačů zachycují větší nečistoty, například větvičky či listí. Standardně bývají lapače vyrobeny z kvalitního a velmi odolného polypropylenu, který je obohacený o skelná vlákna, která zabraňují mechanickému, chemickému a tepelnému poškození. Současně materiál obsahuje UV stabilizátory proti blednutí a stárnutí plastu,“ upřesňuje Ondřej Samek.

Kvalitní černý geiger dodávaný včetně KG kolena 87°, koše na nečistoty a dělící přepážky sloužící jako sifon je vybaven spodním odtokem DN 110. Je vhodný pro svodová okapová potrubí 50 / 75 / 80 / 90 / 100 či
125 milimetrů.

Tento lapač s bočním odtokem slouží pro odvod dešťových povrchových vod do kanalizačního systému. Jeho největší výhodou je možnost mělkého uložení dešťové kanalizace.

Tato okapová vpusť s klapkou v černé barvě má zvýšenou odolnost proti zamrzání. Součástí dodávky je taktéž lapač nečistot v podobě košíku a inspekční poklop pro snadné čištění.

Číslo 2 – Filtrační koš/filtrační šachta

Filtrační koše jsou vhodným a ekonomicky přívětivým řešením pro filtraci splavenin z okapových svodů. „Filtrační koš se umisťuje do nádrže na dešťovou vodu. Vyčistí veškeré nečistoty do velikosti menší než půl milimetru,“ doplňuje specialista Ondřej Samek.

Filtrační šachty vynikají snadnou instalací a proti filtračním košům pod nátok do akumulační nádrže také jednoduchou údržbou (čištěním filtračního koše). Vyčistí všechny nečistoty do velikosti menší než půl milimetru.

Tento filtrační koš je vhodný pro odvodňovací plochu střechy do 200 m2. Jeho výhodami jsou možnost dodatečné instalace do jakékoli nádrže s průměrem přítokového potrubí DN 110-160 (podle typu; DN 110, DN 125, DN 160) a velmi snadná údržba.

Díky vyjímatelnému jemnému nylonovému koši s otvory 0,35 milimetrů se přes tuto filtrační šachtu (až do velikosti odvodňované plochy 500 m2), nedostanou do nádrže žádné přebytečné nečistoty. Disponuje teleskopickým poklopem, díky kterému se jednoduše nastaví výška pochozího poklopu s okolním terénem. V případě hlubšího uložení dešťové kanalizace lze doplnit o prodlužovací modul.

Číslo 3 – Vnitřní filtr

Vnitřní filtry pro použití vody v domě jsou nejjemnějším stupněm přečištění. Umí zbavovat vodu chloru a chlorových sloučenin, organických látek a nepříjemných zápachů. Zároveň chrání proti vzniku vápenatých usazenin, čímž šetří rozvody či kohoutky,“ radí Ondřej Samek z Aquanixu.

Kompletní sada filtru s vymývatelnou vložkou, držákem pro uchycení filtru
a klíčem na snadné povolení matice při čištění vložky je vyrobena z netoxických materiálů ideálních pro styk s vodou. Vhodná pro průtok vody do 3500 l/h.

Třístupňový domovní filtr se třemi nádobami a mechanickým čištěním zvládne čistit jak vodu užitkovou, tak i pitnou. První nádoba s filtrační schopností 50 mikronů filtruje mechanické nečistoty (například písek)
a díky spodnímu ventilu je jednoduše vymývatelná. Nádoba s aktivním uhlím zajišťuje odstranění zápachu, zabarvení a chlóru. Poslední nádoba s filtrační schopností 25 mikronů protékající vodu dočišťuje.

TIP Aquanixu: Pro kompletní a dokonalé dočištění srážkové vody lze
k trojfiltru připojit UV lampu, která zajistí 100% biologické vyčištění dešťové vody.

Více informací na: www.aquanix.cz.

Kompletní sortiment pro hospodaření s dešťovou vodou na: www.destovenadrze.cz.

Zdroj foto: Aquanix.cz, Pixabay.com

Související příspěvky