Fractal: luxusní svítidlo, které spolunavrhla sama příroda

Rodina svítidel společnosti Preciosa Lighting s názvem Fractal přichází s designovým řešením, které kombinuje zdánlivě nemožné – industriální nádech a přírodní motivy. Fraktální vzor je nadčasový snad právě proto, že jej vytvořila sama příroda. Motiv rozbíhajících se větví a kořenů stromů jsme s geometrickou přesností a pravidelností přenesli do modulární struktury lustru, který se skládá z kovových větví doplněné o broušené komponenty z křišťálu. Tento způsob zpracování vyniká nejen svou estetickou hodnotou, ale zároveň se jedná o vysoce efektivní technické řešení zlepšující vlastnosti šířeného světla. Křišťálové komponenty s klínovým brusem na konci pomyslných kovových větví totiž zesilují a rozptylují světlo, které jimi prostupuje.

Příběh svítidla Fractal začíná u klasického barokního lustru Louis. Fractal, novinka v portfoliu Collections, je novou interpretací tohoto mosazného svítidla rovněž inspirovaného přírodou. Designér Thomas Feichtner dodává, že přírodní motivy jsou zásadním zdrojem jeho inspirace, protože příroda je mnohdy tím nejkreativnějším designérem. Tzv. fraktály a pro ně typická do nekonečna se větvící a opakující struktura ho velmi zaujaly a daly tak vzniknout modulárnímu svítidlu, které umožňuje celou řadu rozmanitých kompozic. „Fractal můžete zavěsit v prostorech s velmi vysokým schodištěm nebo v dlouhé chodbě, lze jej protáhnout do prodloužených hadů nebo z něj jde vytvořit světelná oblaka,“ upřesňuje Feichtner.

Lustr je vyráběn v pěti různých velikostech a liší se také počtem tzv. fraktálů, tedy větvení. Ty menší se například hodí do méně prostorných moderních interiérů, do vzdušnějších prostor je pak možno zavěsit klastr po 3, 5 nebo 7 pendantech a vytvořit tak působivou světelnou instalaci.

Renomovaný designér Thomas Feichtner si spolupráci se společností Preciosa Lighting pochvaluje. „Způsob, jakým Preciosa experimentuje se světlem a sklem, mě fascinuje. Je si vědoma svých historických kořenů, ale zároveň jí nechybí vize do budoucnosti. Instalace od společnosti Preciosa Lighting jsou dechberoucí. Počítačově generované interakce vytvářejí nové zážitky, které propojují lidi se světlem,“ dodává Feichtner.

Související příspěvky