Výběrem správného hlavního jističe uspoříte za elektřinu nemalé peníze

Nejen vhodně zvolenou distribuční sazbou a výběrem dodavatele, ale dokonce i přiměřeným elektrickým jističem je možné snížit výdaje za elektřinu. Správná hodnota jističe má přitom vliv na další aspekty.

Výběrem správného hlavního jističe uspoříte za elektřinu nemalé peníze

Výběr hodnoty hlavního jističe je klíčový pro bezpečnost, funkčnost a ekonomiku provozu elektroinstalace. Jeho optimální hodnota závisí na řadě faktorů. „V případě novostaveb je hodnota jističe stanovena projektantem na základě toho, jaká zařízení budou ve stavbě používána. Jestliže jste si koupili starší dům nebo byt a tím pádem jste jistič ‚zdědili‘, doporučuje se ověřit přiměřenost hodnoty jističe u odborného elektrikáře.Ten provede revizi elektroinstalace a navrhne hodnotu jističe podle podmínek vaší domácnosti,“ vysvětluje Michal Kulig, ředitel společnosti Yello.

Pozor na vypadávání jističe

Rychlou kontrolu vhodnosti jističe lze provést i vlastními silami. Mohla se totiž změnit situace. Zatímco dříve byl jistič projektován na určitý okamžitý odběr elektrické energie, s vaším příchodem mohlo dojít ke změně potřebného příkonu – jak směrem nahoru, tak dolů. Hodně záleží na tom, jak elektricky náročné spotřebiče používáte. Nejde ani tak o jejich počet, ale o to, jaký mají příkon a v jaké kombinaci je zapínáte.

Pokud například využíváte elektrokotel, bojler a varnou desku, může v případě nízké hodnoty jističe docházet k jeho přetěžování, vypadávání, a dokonce k jeho vypínání i při běžném používání více spotřebičů najednou. To narušuje komfort bydlení a může poškodit citlivé elektronické spotřebiče.

Důležitý je i stav rozvodů

Kromě toho je však potřeba brát v úvahu typ a stav rozvodů elektrických vodičů. U starších rozvodů s hliníkovými vodiči je dobré dotáhnout šroubky vodičů, zejména u zásuvek. Hliník po čase „teče“ a uvolněný přívod zvyšuje oteplení spoje a toto teplo jednak zvyšuje spotřebu, jednak může vést k poškození zásuvky. V bytech obvykle postačuje jednofázový jistič 25 A. Používá-li se k topení a ohřevu vody elektřina, využívá se třífázový rozvod a jistič 3× 25 A. Když se k tomu přidá nabíjení elektromobilu, tak už by hodnota jističe měla vzrůst ideálně na 3× 32 A, protože domácí nabíjení vyžaduje trvalý proud 16A ve všech třech fázích.

Pokud je v rodinném domě jistič větší než 32A, měl by k tomu být rozumný důvod. Doporučuje se překontrolovat připojení spotřebičů k jednotlivým fázím a zjistit, zda se nepoužívá zbytečně nějaký starý spotřebič s vysokým příkonem. (Např. stará „cirkulárka“ potřebovala vysoké rozběhové proudy, kdežto ty moderní jsou často jednofázové se stejným výkonem.)

Ušetřit lze i stokoruny měsíčně

Hodnota hlavního jističe má vliv na cenu za elektřinu. „Samotný jistič nijak neovlivňuje spotřebu energie, ale určuje maximální rezervovaný příkon, tzn. maximální výkon, který lze v daný moment odebírat z distribuční sítě,“ informuje Michal Kulig. Podle jeho hodnoty se platí rovněž odlišná částka ve vyúčtování.

Letmým pohledem do aktuálního distribučního ceníku na území PREdistribuce lze zjistit, že v případě tarifní sazby D02d se každý měsíc za jistič 1× 25 A platí 83 Kč vč. DPH. Ovšem u jističe 3× 25 A už je to 209 Kč, u sazby D57d (nejvyužívanější při topení elektřinou a nabíjení elektromobilu) 359 Kč, a u 3× 32 A dokonce 460 Kč. Jak je vidět, pokud není nutné používat vysokou hodnotu hlavního jističe a rovněž vyšší distribuční sazbu, potom lze za jediný měsíc ušetřit na vyúčtování i několik stokorun.

Navýšení hodnoty jističe něco stojí

Vždy je zapotřebí mít na paměti, že hodnota hlavního jističe je velmi důležitá. Slouží jako ochrana proti přetížení celé elektroinstalace. Je-li jistič nesprávně dimenzován a proud procházející vodiči překročí jeho hodnotu, vypne se. To zabraňuje přehřátí vodičů a s tím spojenému riziku požáru a poškození elektroinstalace. V případě poruchy na spotřebiči nebo v elektroinstalaci může správně dimenzovaný jistič rychle odpojit vadný okruh a zabránit tak úrazu elektrickým proudem.

Nedostatečný výkon jističe by mohl vést k nutnosti jeho výměny v pozdějším období. A to je proces, který nějaký čas trvá a také něco stojí,“ upozorňuje Michal Kulig. Odběratel musí o navýšení výkonu požádat provozovatele distribuční sítě, což je spojeno s vyřizováním schvalovacího kolečka, provedením revize a zaplacením nemalého poplatku. Ten se odvíjí od toho, o jakou hodnotu v ampérech výkon jističe navyšujete. Rovněž jsou s tím spojené náklady na revizního technika a elektrikáře, který musí hodnotu hlavního jističe změnit. Náklady s tím spojené také nese odběratel energie.

Vyměníte-li například elektrokotel za kotel na plyn, tepelné čerpadlo, nebo dokonce krb, mohli byste si nechat hodnotu hlavního jističe naopak snížit. V tomto případě je vhodné si sednout a spočítat si rozdíl. Tedy kolik byste platili, pokud byste si ponechali naddimenzovaný jistič. „Snížení hodnoty hlavního jističe se odvozuje od příslušného distributora a ve vyúčtování se projeví poklesem měsíčních plateb. Náklady spojené se změnou se už za dva roky mohou vrátit a následně uspoříte několik stokorun ročně,“ zakončuje Michal Kulig.

Zdroj foto: Yello

Související příspěvky