Chraňte svůj majetek: Jak zabezpečit dům chytrými technologiemi

Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. Chránit si svůj majetek je díky moderním technologiím stále jednodušší. Připravili jsme pro vás praktické tipy, jak zabezpečit dům nebo byt před zloději.

Chraňte svůj majetek: Jak zabezpečit dům chytrými technologiemi

Foto: Electroworld.cz

IP kamera: Díky ní máte oči všude

IP kamery představují ideální bezpečnostní prvek, díky kterému získáte přehled o všem, co se kolem vašeho majetku děje. Dají se využít jak uvnitř, tak i venku. Můžete jimi sledovat zahradu, příjezdovou cestu, kotec se psy nebo další domácí zvířata.

Vnitřní IP kamery si poradí s monitorováním konkrétní místnosti. Při komplexní ochraně domu ale spíše využijete venkovní IP kamery. Nabízí vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům, poradí si jak s deštěm, tak i chladem nebo přímým sluncem.

Ke svému chodu využívají tyto kamery internetový protokol (odtud název IP kamery). Přes Wi-Fi nebo síťový kabel dokážou přenášet obraz i zvuk. Záznamy z kamery se mohou ukládat na interní úložiště. Případně putují také do cloudu nebo na vzdálený server. Odtud si pak můžete jednotlivé záznamy stáhnout.

Dění kolem domu se dá sledovat i v reálném čase. Stačí si spárovat kameru s chytrým telefonem. Všechno pak uvidíte přehledně v aplikaci.

Jaké výhody nabízí IP kamera

 • Umožňuje vzdálený přístup – díky tomu, že je kamera připojená k internetu se k ní dokážete připojit prakticky kdekoli. Máte tak neustálý přehled o tom, co se kolem vašeho domu děje.
 • Natáčí ve vysokém rozlišení – kvalita videa z IP kamery je vysoká. Většina IP kamer si poradí s Full HD rozlišením.  Některé nabízí i vyšší kvalitu záznamu. Pro případnou identifikaci osob poskytne kamera naprosto dostačující záznam.
 • Vidí i v noci – výhodou IP kamer je také noční vidění. V noci se kamera přepne do černobílého zobrazení. Některé kamery pro lepší viditelnost ve tmě využívají také infračervený přísvit. Ten je běžným lidským okem neviditelný, ale kameře umožní vidění jako za světla.
 • Otočný objektiv – IP kamery s otočným objektivem si poradí s monitoringem prostoru opravdu komplexně. Některé se dokážou otočit až o 360°.
 • Hlasové ovládání přes domácího asistenta – pokud doma používáte chytré zařízení a hlasového asistenta Google Home nebo Alexa od Amazonu, tak přes ně můžete některé IP kamery také ovládat.
 • Záznam na paměťovou kartu – některé kamery mají integrovanou paměťovou kartu, na kterou se vejde klidně až 512 GB dat.
 • Zálohování na cloud – v případě, že by karta selhala nebo byla plná, zálohuje kamera také záznamy do cloudového úložiště.
Chraňte svůj majetek: Jak zabezpečit dům chytrými technologiemi

Foto: Electroworld.cz

Chytré zámky: Odemknete jednoduše mobilem

Další způsob, jak zvýšit zabezpečení domu nebo bytu, nabízí chytré zámky. Získáte díky nim větší kontrolu nad tím, kdo k vám vstupuje hlavními dveřmi.

Zámky totiž dokážou ukládat historii příchodů a odchodů. Odemykání probíhá bez klíčů pomocí mobilního telefonu. V aplikaci můžete nastavit oprávnění, kdo se do domu může dostat.

Přístupy můžete nastavit buď trvalé, nebo je i časově omezit. Například, když odjedete na dovolenou a jste domluveni se sousedy, že vám dojdou zalít květiny nebo nakrmit kočku. Nastavíte jim oprávněný, které jim časově omezíte. Díky tomu se k vám dostanou jen v určitém čase. Do mobilní aplikace vám také může přijít notifikace o tom, kdo a kdy zrovna zámek otevřel.

Jak chytré zámky fungují

Chytrý zámek komunikuje s jiným zařízením pomocí různých technologií. Nejčastěji přes Bluetooth nebo Wi-Fi. Případně také přes aplikaci v mobilu. Otevření chytrého zámku vyžaduje ověření. To může proběhnout různými způsoby.

Mezi nejčastější způsoby ověření u chytrých zámků patří:

 • Heslo nebo PIN kód – přímo na klávesnici chytrého zámku naťukáte zvolené heslo nebo kód a odemknete. Podobně jako když otevíráte klasický trezor.
 • Biometrické údaje – některé zámky můžete otevírat také otiskem prstu. Do „databáze“ jich můžete nahrát několik. Všechny nahrané otisky pak zámek odemknou.
 • Bluetooth nebo NFC – přes tyto bezdrátové technologie se chytré zámky otevírají nejčastěji. Stačí mít v dosahu mobilní telefon s nainstalovanou aplikací. Podobně fungují například výdejní boxy Zásilkovny, které otevřete tím, že s mobilním telefonem se zapnutým Bluetooth stojíte blízko boxu. Mobil vyšle signál a příslušná přihrádka se sama otevře. Stejně tak se vám otevřou dveře s chytrým zámkem.
Chraňte svůj majetek: Jak zabezpečit dům chytrými technologiemi

Foto: Electroworld.cz

Detektory pohybu: Upozorní na nevítaného hosta

Pohybová čidla se často instalují ke světlům. Jakmile senzor zaznamená pohyb, rozsvítí světlo. Detektory pohybu v kombinaci s domácím alarmem slouží jako spolehlivá ochrana proti neoprávněnému vniknutí do domu nebo bytu. Jakmile zaznamenají pohyb, spustí alarm. Jak ale detektory pohybu vlastně pohyb poznají a na jakém principu fungují?

Jak detektory pohybu fungují

Detektory pohybu nejčastěji fungují díky infračerveného senzoru (PIR). Detektor pohybu je díky němu citlivý na změny teploty v prostoru, který monitoruje.

Každý předmět totiž vyzařuje určité infračervené záření. Pokud se v dosahu detektoru pohybuje člověk, senzor zaznamená změnu v infračerveném záření a aktivuje se. Například spustí alarm.

Detekce funguje tak, že se monitorovaná oblast rozdělí do několika zón, ve kterých se měří teplota. Přechodem osoby z jedné zóny do druhé se změní teplota a senzor díky tomu zaznamená pohyb.

Díky tomu se nestane, že by se detektor spustil pohybem například osoby za oknem. Skrze průhledné předměty totiž infračervené světlo neprochází.

Pokud máte domácí mazlíčky, hodí se investovat do dražších detektorů, které dokážou rozeznat pohyb zvířat od pohybu lidí. Aby vám například pobíhající pes po zahradě nespouštěl alarm.

Chytré žaluzie: Dokážou simulovat přítomnost lidí v domě

Asi všichni si vybavíme scénu z filmu Sám doma, kdy se malý Kevin snažil hrou světla a stínu vytvořit dojem plného domu. Ošálit zloděje můžete jak chytrým osvětlením, které spustíte i na dálku přes aplikaci v mobilu, tak třeba i chytrými žaluziemi.

Ty totiž můžete nastavit tak, aby se v určité hodiny samy zatáhly a roztáhly. Okolnímu světu tak váš byt nebo dům bude připadat neustále obydlený. I když si zrovna budete užívat delší dovolenou u moře nebo na horách.

Všechny bezpečnostní prvky můžete jednoduše integrovat své chytré domácnosti a skrze aplikaci v mobilu zvládnete ovládat vše, co potřebujete.

Bezpečnostní tipy na závěr

 • Pozor na sociální sítě – dávejte si pozor, co publikujete na sociálních sítích. Informace o tom, že jste na dovolené raději nedávejte veřejně. Zkontrolujte si nastavení soukromí a citlivé informace sdílejte například jen s úzkou skupinou přátel.
 • Udržujte dobré vztahy se sousedy – sousedská hlídka může spolehlivě odhalit podezřelou aktivitu okolo vašeho domu nebo bytu. Dobré vztahy mezi sousedy mohou pomoc včas odhalit podvodníky, kteří se například pod různými záminkami snaží dostat do bytového domu.
 • Investujte do kvalitního zabezpečení – při pořizování IP kamer, chytrých zámků a dalších bezpečnostních prvků spoléhejte na kvalitní a prověřené výrobce. Ověřte si také nabízené funkce, ať máte jistotu, že splní vaše požadavky.
 • Pozor na otevřená okna – nepodceňujte ani zabezpečení oken. Pokud odjíždíte na delší dobu, vždy se ujistěte, že máte okna zavřená.
 • Cennosti a hotovost dobře schovejte – pokud máte doma drahé šperky nebo větší sumy v hotovosti, nenechávejte je válet v hrníčku. Schovejte je do bezpečného trezoru.

Zdroj foto: Electro World

Související příspěvky