Jak vybrat tu pravou varnou desku?

Moderní varné desky zvládnou mnohem víc, než jen zahřívat hrnec s jídlem. Mohou vám vaření zpříjemnit tím, že díky pokročilým funkcím pomohou připravit lahodné pokrmy intuitivně, abyste byli s výsledkem pokaždé spokojeni. A přitom i velmi úsporně. Nechte se inspirovat a vyhlaste definitivní konec připálenému guláši, nekonečnému čekání, než se začne vařit voda na špagety nebo zapomenutému hrnci na zapnuté plotně. Ať už jste zapálený foodie, sváteční kuchař, nedáte dopustit na vaření na plynu nebo hledáte to nejmodernější, poradíme!

O tom, kterou varnou desku si nakonec vyberete, rozhodují hlavně osobní preference, velikost kuchyně i to, jak moc vaříte. V malých 1+KK bude stačit dvouplotýnková deska. Pokud naopak máte dost místa a vaříte rádi, nemusíte se omezovat typickou šířkou 60 cm. Když si vyberete nadstandardně širokou desku, zajistíte si mnohem pohodlnější manipulaci s většími nádobami. Rozhodování do značné míry také ovlivňují sítě, které máte k dispozici.

Jak vybrat tu pravou varnou desku?

Plynové desky už dávnou nejsou nudné

Někdo nedá dopustit na plyn kvůli rychlému a přesnému ovládání. Pokud je to i váš případ a máte plynovou přípojku, zvítězí u vás plynová deska. Samozřejmostí dnešních plynových desek je zapalování plamene přímo v ovládacím knoflíku i pojistka proti úniku plynu při nechtěném zhasnutí plamene. Plynové desky ale výrazně pokročily.

Například elegantní a velmi nadstandardní deska Whirlpool GOWL 728/NB o šířce 73 cm má pět plynových hořáků s unikátní funkcí MultilevelFlame – jde o krokovou regulaci, která umožňuje velmi přesně nastavit devět úrovní plamene pro nejrůznější kuchařské techniky. Milovníky asijské kuchyně nadchne dvoukorunkový hořák s velmi vysokým výkonem 3,7 kW, který zkracuje dobu přípravy až o 20 %, a tak ušetří nejen čas, ale i peníze. Dvě robustní litinové mřížky zajistí stabilitu nádobí i při posouvání a současně ochrání povrch desky před škrábanci od nádobí. Doporučená cena je 10 890 Kč.

Jak vybrat tu pravou varnou desku?

Rychlá, přesná a bezpečná indukce

Tu skutečnou revoluci ve vaření vám ale nabídnou indukční desky. Nejen, že jsou rekordmany v rychlosti, ale díky tomu, že do okolí hrnce zbytečně neuniká teplo, jsou i skutečně úsporné. A také přesné. Jsou zcela bezpečné i pro zapomnětlivce – když hrnec z plotny sejmete, přestane během krátké chvilky hřát. Také se snadno čistí. Ale to hlavní je, že indukční deska může být neuvěřitelně flexibilní propojováním zón, abyste mohli vařit i v atypickém nádobí a poskytne opravdový komfort dalšími chytrými technologiemi.

Propojování za sebou, vedle sebe i vaření na celé ploše

Funkce Connexion Zone a FlexiCook umožňuje spojit dvě varné zóny umístěné vlevo za sebou. Varnou zónu FlexiMax naproti tomu tvoří dvě vzájemně spojené zóny v zadní části desky. Whirlpool nabízí zadní flexi zónu skutečně velkou – její plocha je o 28 % větší, než je plocha boční flexi zóny,“ vysvětluje Darina Papáčová, odbornice společnosti Whirlpool.

Úplnou svobodu vaření pak podle Dariny Papáčové nabízejí nejvyšší modely varných desek Whirlpool s funkcí FlexiFull, kdy můžete neomezeně vařit na celé ploše varné desky v nádobí jakéhokoliv tvaru a velikosti. A díky funkci ChefControl měnit intenzitu ohřevu pouhým posouváním nádobí.

V tomto směru ke špičce patří indukční deska Whirlpool SMP 9010 C/NE/IXL s nadstandardní šířkou 86 cm s osmi varnými zónami a 18 stupni výkonu včetně extra rychlého PowerBoosteru, kterou můžete celou využít pro vaření. Nechybí automatické funkce technologie 6. SMYSL pro asistované vaření – šetrné rozpouštění, pomalé vaření pod bodem varu, přihřívání hotového pokrmu, přesné grilování nebo rychlý ohřev velkého množství vody.

Doporučená cena je 37 990 Kč.

Jestli vaříte opravdu rádi a máte přitom rádi společnost, je pro vás tím pravým například varná deska Whirlpool WVH 92 K/1 s integrovaným odsavačem par. Bude se ideálně vyjímat na kuchyňském ostrůvku, odkud vám umožní pořádat kulinářská představení pro členy rodiny i přátele. K ruce budete mít opět nenápadného asistenta v podobě automatických funkcí technologie 6. SMYSL, s nimiž hravě zvládnete ty nejčastější kuchařské postupy s přesnými přednastavenými teplotami. Stačí jen vybrat požadovaný způsob vaření a varná deska se sama postará o zbytek s optimální spotřebou energie. A odsavač, decentně ukrytý v desce, pročistí vzduch od výparů i případné mastnoty a nebude vám přitom bránit ve výhledu ani nebude překáže nad hlavou. Doporučená cena je 40 690 Kč.

Jak vybrat tu pravou varnou desku?

Indukce i do bytů a bez přestavby

Indukční desky jdou díky funkci PowerManagement, která omezí výkon desky, použít i v bytech bez speciálního třífázového rozvodu a připojit na běžných 230 V s běžným jističem 16 A. Není tedy pravda, že je indukce jen pro ty, kdo bydlí v novém, nebo že je potřeba nejprve ve starších bytech nebo domech předělat celou elektroinstalaci včetně hlavního jističe.

Jak vybrat tu pravou varnou desku?

Vynálezy pro delší krásu i snadné čištění

K tomu, aby plynová i indukční deska zůstala dlouho krásná a snadno se udržovala v čistotě, slouží speciální povrchové úpravy. Jednou z nich je unikátní nanotechnologická úprava iXelium. „Je to patentovaná povrchová úprava spotřebičů Whirlpool, která zaručuje vysokou odolnost proti chemickému i mechanickému působení a teplotní zátěži. Indukční desky s touto úpravou si zachovají po dlouhou dobu špičkový lesk, jsou odolnější proti škrábancům a snadno se čistí,“ vysvětluje Darina Papáčová.

Druhou sázkou na jistotu je speciální povrchová úprava nových varných desek CleanProtectTM. Tyto desky přinášejí do kuchyní nejen pohodové vaření s automatickými funkcemi technologie 6. SMYSL, ale jdou také skutečně snadno udržovat v čistotě jen pomocí obyčejné vody a měkkého hadříku. Ochráníte tak přírodu, a ještě ušetříte peníze za několik balení čisticího prostředku ročně. Tyto desky najdete v sortimentu Whirlpool v mnoha šířkách a s různou výbavou; příkladem té nadstandardní může být indukční deska Whirlpool WF S1577 CPNE s šířkou 77 cm. Nabízí nejen komfortně velkou varnou plochu, ale i pohodlné vaření s již zmíněnými automatickými funkcemi technologie 6. SMYSL. Praktická je i možnost spojit dvě plotýnky vlevo a s funkcí ChefControl měnit teplotu pouhým posouváním nádobí.

Doporučená cena je 15 490 Kč.

Více na www.whirlpool.cz.

Zdroj foto: Whirlpool

Související příspěvky