Poslední topná sezóna kotlů na pevná paliva. Jaké jsou možnosti ekologického a efektivního vytápění?

Letošní podzim překvapil nadprůměrnými teplotami, a topná sezóna tak začala o něco později než obvykle. Od září 2024 čeká domácnosti zásadní změna, kdy bude třeba nahradit kotle na pevná paliva emisní třídy 1 a 2. Mnoho majitelů rodinných domů nyní stojí před rozhodnutím, jaký způsob vytápění zvolit. Perspektivu do budoucna přináší teplená čerpadla a klimatizace. Odborníci ze společnosti Daikin upozorňují, že roční náklady na provoz plynového kotle mohou klimatizaci převýšit až dvojnásobně.

Poslední topná sezóna kotlů na pevná paliva. Jaké jsou možnosti ekologického a efektivního vytápění?

Přechod na obnovitelné zdroje je perspektivní

Vysoké ceny energií i nová legislativa, která podporuje udržitelnější metody vytápění, motivují lidi vyměnit stávající zařízení. Protože orgány Evropské unie dlouhodobě usilují o omezení vytápění zemním plynem, je z dlouhodobého hlediska výhodnější rozhlížet se po zařízeních, která ve velké míře využívají obnovitelné zdroje, a budou tak splňovat i přísnější legislativní nařízení v budoucnu. Přechod na ekologičtější a efektivnější variantu, ať už v podobě klimatizací nebo tepelných čerpadel, přináší zároveň velkou finanční úsporu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Klimatizace je technicky klasifikována jako tepelné čerpadlo vzduch – vzduch. V horkém počasí ochlazuje vzduch v uzavřeném prostoru a teplo vypouští ven. Vzduch proudí přes studený výměník tepla ve vnitřní jednotce, kde chladivo absorbuje teplo, prochází kompresorem a odvádí ho směrem ven přes výměník tepla ve venkovní jednotce. Při použití stejné fyziky v opačném směru pracují klimatizace také na vytápění místnosti.

„Prvotní investice se může zdát ve srovnání s kondenzačním plynovým kotlem poměrně vyšší. Částka se ale rychle vrací v energiích. Náklady na provoz plynového kotle mohou být u pražského rodinného domu dvakrát vyšší než v případě klimatizace. V rozmezí 10 let klient ušetří s klimatizací více než čtvrtinu celkových nákladů,“ upozorňuje Tomáš Matoušek ze společnosti Daikin, předního výrobce tepelných čerpadel a klimatizací.

Tepelné čerpadlo v zimních měsících čerpá teplo zvenku, ať už ze vzduchu nebo ze země, a předává ho chladivu. Horké chladivo je poté výměníkem vedeno do vody a nakonec je předáváno různým zdrojům tepla, jako jsou radiátory nebo podlahové vytápění.

„Tepelné čerpadlo dokáže vytápět domácnost a zajistí ohřev vody i chlazení. Systém obsahuje technická a konstrukční řešení, díky kterým funguje i v chladnějších zimách,“ zdůrazňuje Matoušek. Rozhodně se jedná o dlouhodobější řešení, které žádá mnohem větší investici. „Čerpadlo pracuje s poměrem 30 % elektřiny a 70 % obnovitelných zdrojů energie. Celková účinnost se tedy oproti systémům fosilních paliv navýší o 300 až 400 %,“ uvádí Matoušek.

Proces instalace je oproti montáži klimatizace mnohem náročnější.

Poslední topná sezóna kotlů na pevná paliva. Jaké jsou možnosti ekologického a efektivního vytápění?

Stále teplejší léta nahrávají klimatizaci

Během posledních let dochází k výraznému oteplování. V České republice v létě teploty často zejména ve městech dosahují extrémních teplot a domácnosti na to nejsou připraveny. Během zimních měsíců ale teploty klesají po nulu. Právě proto je ideálním řešením klimatizační jednotka, která zajistí v zimě vytápění a během léta prostor vychladí na příjemnou teplotu. Při výběru vhodné klimatizace je potřeba vzít v úvahu provozní náklady. Ty se mohou lišit u každé domácnosti. Vždy záleží na velikosti vytápěného prostoru, počtu místností, kvalitě zateplení domu a také požadované teplotě v místnostech.

Podle topného výkonu klimatizace poznáte, zdali máte vhodné zařízení s ohledem na velikost místnosti. Pokud je klimatizace předimenzovaná, vyhřeje sice místnost rychleji, spotřebuje ale mnohem více energie a způsobí větší kolísání teploty v místnosti. Poddimenzovaná klimatizace ale nemusí prostor vůbec vyhřát, “ vysvětluje Matoušek a upozorňuje, že čím více jednotek se nainstaluje, tím vyšší budou náklady na provoz. Ekonomičtějším řešením je tzv. multisplit systém, který umožní spojit až pět vnitřních jednotek s jednou venkovní, případně multi+, kdy se připojí 3 klimatizace a zásobník teplé vody.

Daikin slaví 50 let na evropském trhu

Historie firmy Daikin v Evropě sahá do roku 1973, kdy byla otevřena první pobočka v Belgii. Samotná společnost však vznikla již v roce 1924 v Japonsku. Po celém světě má dnes Daikin přes 96 tisíc zákazníků a celkový obrat společnosti za rok 2022 činil 28,2 miliard euro, z čehož téměř 20 % obratu pochází z evropského trhu. Již 20 let působí společnost i v České republice.

Závazek k udržitelnosti a snižování ekologického otisku Daikin činí důležitým partnerem v boji proti klimatickým změnám. Společnost se dlouhodobě pyšní tím, že její technologie a produkty pomáhají snižovat emise CO2 a zvyšovat energetickou efektivitu budov, což je klíčové pro udržitelnou budoucnost planety.

Zdroj foto: Daikin

Související příspěvky