Pořiďte si pod stromeček IoT, neboli chytrou domácnost

Jestli jste si někdy jakýkoli domácí spotřebič propojili se svým mobilem, pak jste se zapojili do něčeho, čemu se říká IoT neboli internet věcí. Navzájem propojená zařízení, která spolu dokážou komunikovat nám usnadňují každodenní život, a přitom si to často ani neuvědomujeme. Přečtěte si, co je to IoT, jak internet věcí funguje a kde se s ním nejčastěji setkáváte.

Co je to Internet of Things neboli IoT

Od roku 2019 do roku 2023 stoupl počet zařízení připojených k internetu z necelých 9 miliard na téměř 30 miliard. Většinu z těchto zařízení stále tvoří mobilní telefony, notebooky, počítače nebo tablety. Rapidně ale přibývá právě zařízeních, které primárně nejsou určené k tomu, abyste se s nimi k internetu připojovali.

Kdyby vám na konci 90. let minulého století někdo řekl, že si jednou zapnete pračku přes mobil, nebo vám lednice zahlásí, že vám dochází mléko, pravděpodobně byste si ťukali na čelo. Dneska to ale není námět na bláznivou sci-fi povídku, ale naprosto běžná realita. Typickým zástupcem IoT je chytrá žárovka.

Pořiďte si pod stromeček IoT, neboli chytrou domácnost

Foto: Pixabay.com

Zjednodušeně se dá IoT popsat jako síť zařízení, která jsou vybavená elektronikou, softwarem nebo senzory a dokážou se připojit k síti. Díky tomu spolu mohou navzájem komunikovat a vyměňovat si data.

Budoucnost IoT může vypadat i tak, že za vás chytrá zařízení převezmou běžnou denní činnost. V případě chytré lednice například schopnost přečíst si čárový kód zboží a v případě, že vám konkrétní potravina dojde, rovnou vám ji objedná.

Nebo vás lednice sama upozorní na datum blížící se spotřeby třeba u mléka, masa a dalších potravin.

Pořiďte si pod stromeček IoT, neboli chytrou domácnost

Foto: Pixabay.com

Jak IoT funguje

Internet věcí funguje na základě vzájemné komunikace mezi několika zařízeními a sběru dat. Díky senzorům dokážou taková zařízení také „přečíst“ různé údaje o okolním prostředí. To může být například teplota, vlhkost vzduchu nebo třeba poloha. Nasbíraná data pak zařízení dokáže poslat do dalšího zařízení – třeba právě do mobilního telefonu nebo jakékoli řídící jednotky.

K fungování IoT je proto klíčové připojení. Nejčastěji probíhá nablízko přes Bluetooth nebo na dálku přes Wi-Fi. Díky Wi-Fi připojení pak dokážete zapnout chytrou pračku nebo třeba chytrý robotický vysavač cestou z práce jedním kliknutím v mobilní aplikaci.

Pořiďte si pod stromeček IoT, neboli chytrou domácnost

Foto: Electroworld.cz

Ke správnému fungování IoT zařízení potřebujete výkonné připojení k internetu, buď na domácí Wi-Fi síti nebo neomezená mobilní data. Množství přenášených dat totiž může být obrovské, zvláště při používání bezpečnostních kamer a čím víc zařízení k síti připojíte, tím výkonnější připojení budete potřebovat.


Jak můžete využít IoT u sebe doma

Nejčastěji se možnosti IoT v běžném životě zmiňují v souvislosti s chytrou domácností. Sem spadají nejrůznější domácí asistenti jako třeba Alexa od AmazonuApple HomeKit nebo GoogleHome.

Domácí asistenti vám umožní spárovat dalších chytrá zařízení a vy si tak doma vytvoříte jedno centrální místo, skrze které zvládnete ovládat osvětlení, topení i domácí spotřebiče. Všichni domácí asistenti navíc reagují na hlasové příkazy, takže si práci s nimi můžete ještě ulehčit.

Hlasem totiž můžete třeba ztlumit světla v místnosti, vypnout televizi nebo zapnout pračku.

Pořiďte si pod stromeček IoT, neboli chytrou domácnost

Foto: Electroworld.cz – Amazon Alexa, Apple HomePod

Cílem chytré domácnosti je právě sjednocení všech IoT zařízení do jednoho místa tzv. hubu. Přes jednu aplikaci v mobilu jste pak schopní ovládat všechna připojená zařízení.

Do IoT ale spadá i nositelná elektronika jako jsou chytré hodinky nebo fitness náramky. Ty totiž sledují vaši denní aktivitu od počtu kroků až po kvalitu a délku spánku. Tato data sbírají, odesílají do aplikace a následně také vyhodnocují.

Kde všude se s IoT běžně setkáte

Budoucnost IoT ale zdaleka neleží jen v domácím využití. Jeho možnosti, automatizaci procesů, lepší vyhodnocování velkého množství dat využívají především nejrůznější průmyslová odvětví.

Setkáte se s ním prakticky všude. V zemědělství, logistice nebo velkých výrobních halách.  Bez chytrých zařízení si už většinu oborů nelze ani představit. IoT proniká i do běžné osobní dopravy nebo třeba do řízení měst. Na principu IoT fungují třeba i parkoviště, které vás navedou k volnému místu.

Výhody IoT

– Vyšší efektivita – v průmyslu, zemědělství i logistice umožňují IoT zařízení sledování různých procesů, které dokážou zvýšit efektivitu a například snížit provozní náklady.

– Komfort a pohodlí – IoT zařízení v domácnosti usnadňují běžný život. Můžete spotřebiče ovládat aplikací v mobilu, aniž byste k nim museli vstávat.

– Lepší zabezpečení – senzory, chytré kamery nebo zámky dokážou spolehlivě monitorovat prostory a zaznamenat a odstranit případné hrozby.

– Snížení nákladů v domácnosti – chytré termostaty nebo chytré osvětlení v domácnostech umožní výrazně zkrouhnout účty za elektřinu. Chytré spotřebiče vám také ukážou, kolik energii „spolykají“ a nabídnou tipy, jak spotřebu snížit.

Nevýhody IoT

Vyšší nároky na kvalitní připojení – pro spolehlivé fungování IoT zařízení potřebujete stabilní a silné připojení k internetu.

Možné bezpečnostní riziko – při nízkém zabezpečení interní sítě může hrozit únik dat případně omezení poskytovaných služeb.

Vyšší pořizovací náklady – IoT zařízení jsou stále poměrně drahé na pořízení. Vybavit si celou domácnost inteligentními spotřebiči je v počátku vyšší investice.

Zvyšující se závislost na technologiích – stačí výpadek datové sítě a IoT zařízení přestávají fungovat. V případě výpadku internetového připojení pak přijdete o vzdálené ovládání.

Uvedené nevýhody jsou však naštěstí řešitelné, a to jak zdvojeným připojením k internetu, například přes mobilní datovou síť, nebo aktualizovaným routerem s vestavěným bezpečnostním štítem (např. TP-Link AX55 Pro s bezpečnostním řešením HomeShield a USB portem pro 4G/5G dongle). Pro případ výpadku energií pak lze využít UPS (např. řada CyberPower Professional Tower s ochranou proti napěťovým rázům a špičkám způsobeným bouří a blesky), která zajistí chod nejdůležitější části sítě.

Rada na závěr

Pokud si tedy chcete udělat radost a pod vánoční stromeček si nadělit chytřejší domácnost, hledejte produkty a spotřebiče, které lze ovládat prostřednictvím jednoho vybraného hlasového asisten

Zdroj foto: Pixabay.com, Electroworld.cz – Amazon Alexa, Apple HomePod

Související příspěvky