Dostali jsme se k testu značkové microSD karty M1AA s adaptérem od evropského výrobce GoodRam, která na první pohled nijak nevybočuje z řady mnoha dalších běžně používaných paměťových mikrokaret této kategorie… ALE – jaké kategorie? V paměťových kartách panuje takové množství fám a nedorozumění, že to napravit dalším naším testem nebude vůbec na škodu. Čím je tato karta užitečná a jak si vedla v testu výkonu a spolehlivosti?
Fámy a mýty o microSD kartách, které ve výsledku škodí uživatelům
Pro test jsme si záměrně nevybírali kartu, která by se honosila nejlepšími rychlostními parametry, přídomky Endurance, Ultra Speed, Hyper a podobně. A řekneme proč – rychlost microSD karet je častým argumentem zákazníků, kteří si kartu koupí, ale pak ji použijí zcela jiným způsobem, nikdy tuto rychlost nevyužijí, cena vs. výkon tedy pro ně pak vhodná není. Naopak díky udávané vyšší sekvenční rychlosti se mylně domnívají (a to je další častý mylný názor na SD karty), že jim o to déle vydrží a mohou ji používat v jakémkoliv zařízení dalších 10-20 let. Místo kvalitní spolehlivé karty s nižšími parametry, která jejich zařízení vyhovuje lépe, pak použijí drahou SD kartu, která se jim (paradoxně) opotřebuje rychleji a nedá tak kvalitní výkon.
Proč testujeme M1AA kartu od GoodRam
Náš výběr padl na mikrokartu M1AA od GoodRam (AA znamená „s adaptérem“), kterou dle výrobce lze použít jak do tabletů a mobilů, tak i počítačů a fotoaparátů. Udávané parametry hovoří až o 100 MB/s rychlosti čtení (dle situace či testované sestavy) a rychlost zápisu od 10 MB/s. To si myslíme, že pro naprostou většinu zařízení na trhu je naprosto dostatečné, pokud tedy nefotíte ve velmi náročném (4K, 8K) nebo profesionálním zařízení.
Děláme tedy trošku v SD kartách pořádek a otestujeme si tak dnes v Evropě známou a zavedenou značku (v Polsku nyní dokonce nejprodávanější značka už několik kvartálů po sobě), byť u nás je ještě známá zatím méně. Navíc se jedná o jediného evropského výrobce operačních pamětí, s továrnou blízko českých hranic, který zde rovněž vyrábí tyto paměťové karty.
Z kapacit této karty M1AA od GoodRamu jsme si vybrali 64 GB, a sice proto, že to je první velikost již ve standardu SDXC (do 32 GB jsou v SDHC). Popisované parametry jsou pak dále Class 10, UHS-I, čtení až 100 MB/s a zápis od 10 MB/s a výrobce na ni poskytuje doživotní záruku, což je poměrně zajímavé.
Pracovní teplota pak může být mezi 0° a +70°C, skladovací dokonce -25° až +85°C.
Ověření originality paměťové karty a skutečné kapacity: VYHOVĚLA
Není novinkou, že na trh se občas dostane i falzované zboží, jedná se většinou o rozšířené a populární značky karet. Toto zboží pak může mít jednak zcela jinou kapacitu (díky přetaktování), schopnost formátování, ale i kvalitu zpracování. U značky GoodRam jsme o podobných excesech zatím neslyšeli, nicméně pojďme se na to podívat.
Zde tedy na obrázku vidíme, že paměťová karta nemá žádné chyby, čtení (i zápis) na její „povrch“ probíhá bez problémů. Program Check Flash otestoval stabilitu a kvalitu zápisu i čtení.
Sekvenční rychlost čtení a zápisu: ODPOVÍDÁ POPISU
Ve své kategorii, viz obrázek níže, určitě neudělá ostudu a jako běžně dostupná, cenově velmi přijatelná a přitom značková paměťová karta v micro provedení má velmi slušný výkon.
Program IsdMyHdOK jí přisoudil v sekvenčních rychlostech čtení téměř 90 MB/s a v zápisu pak dokonce nad 76 MB/s (výrobce přitom skromně avizuje nad 10 MB/s).
Výsledky sice nehovoří příliš pro použití v zařízeních pracující s vyšším datovým tokem (4K UHD kamery apod.), ale to ani tato mikrokarta na svém obalu či marketingových prospektech netvrdí.
Je určitě vhodná pro běžný zápis v mobilních telefonech, čtečkách, fotoaparátech i v počítači, na přenos dat či focení kompaktními digitálními fotoaparáty, kde se pak naplno prokáže její spolehlivost.
A jak dopadla karta GoodRam M1AA v nejznámějším benchmark testu? SKVĚLÝ VÝSLEDEK!
Nemůžeme opomenout ani zřejmě nejpoužívanější program CrystalDisk Mark, který potvrzuje předchozí naměřené rychlosti, i při různých typech testů a nastavení, ba dokonce kartě přisoudil sekvenční rychlost čtení téměř 95 MB/s a v zápisu pak 77,5 MB/s!
Zajímavé na tuto kartu je i množství operací IOPS („input/output operations per second”), jež udává kolik vstupních a výstupních požadavků je dané zařízení schopno za sekundu zpracovat. Platí, že čím vyšší hodnota IOPS, tím výkonnější karta je.
Test paměťové mikrokarty GoodRam M1AA tedy dopadl na naší testované sestavě nadmíru dobře, a odpovídá jak popisu výrobce, tak dá se říci, že i horní laťce paměťových karet ve své kategorii a cenové skupině. Skromná karta, v obyčejném blistru, s adaptérem, je samozřejmě dostupná u nás na trhu, a věřme, že tu ještě dlouhou dobu k dispozici bude.
Zdroj foto: GoodRam