Tipy, které vám pomohou ušetřit za vodu až tisíce ročně

Voda protékající kohoutky s sebou odplavuje také peníze z našich peněženek. Nejnovější průzkum společnosti SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ zjistil, že šetření vodou je důležité pro 83 procent Čechů. Na druhou stranu se o způsoby, jak vodou šetřit, aktivně zajímá pouze jeden z deseti dotázaných. Nižší spotřeba vody by přitom pomohla nejen přírodě, ale také našim peněženkám.

Sledujte, kolik ušetříte na vyúčtování

Až třetina odběratelů netuší, kolik měsíčně za vodu platí. Přesnou částku měsíčních poplatků zná pouze 28 procent, zbytek respondentů jen přibližně tuší. Svou spotřebu vody a s ní spojené náklady můžete přitom snížit při každodenních činnostech. Stačí jen myslet na to, že voda nemusí být puštěná naprázdno. Téměř třetina dotázaných nechává vodu puštěnou naprázdno při mytí nádobí (31 procent), vlasů (14 procent), holení žiletkou (13 procent) a čištění zubů (10 procent). Češi se sprchují jednou až dvakrát denně, přičemž skoro 15 procent z nich si také často dopřává dlouhé relaxační sprchy. 11 procent si pak napouští k relaxaci plnou vanu alespoň jednou za týden.

Splachujte ekologicky i ekonomicky

Nejvíce vody se však spotřebuje pouhým splachováním. Splachování patří mezi činnosti, které v domácnostech provádíme automaticky. Vzhledem k četnosti využití toalety však spotřeba vody není zanedbatelná. Pětina dotázaných Čechů se často dostává do situace, kdy splachují celým objemem nádržky, i když stačí menší množství vody. Dvě třetiny respondentů má přitom toaletu s možností malého spláchnutí. Základním krokem je tedy správně využívat tlačítka určená ke splachování. Naučte se vy i další členové rodiny rozlišovat, kdy je namístě použít spláchnutí malé a kdy velké. Po vykonání „malé“ potřeby je spláchnutí plnou nádržkou zbytečným přepychem. Naučíme-li se používat pravidelně malé splachování, snížíme spotřebu vody téměř o polovinu.

Úsporná toaleta ušetří tisíce korun ročně

Dalším krokem je instalace úsporné toalety. Na trhu jsou již dostupné technologie, které disponují výkonnějším velkým spláchnutím za použití 4 litrů oproti běžným toaletám se spotřebou 6 litrů. Mezi ně patří toaleta se systémem OptimFlush od společnosti SIKO, která umožňuje regulovat objem vody použitý při splachování. Vybrat si lze celkem ze tří režimů – malé spláchnutí 1,5 litrem vody, střední spláchnutí 2,5 litry vody, a nakonec velké spláchnutí 4 litry vody. Jedná se tak o nejúspornější splachovací systém na světě, díky kterému můžete ušetřit až pět tisíc ročně. Výhodou je také nízká hlučnost při splachování, díky které budete moci splachovat uprostřed noci bez obav, že někoho vzbudíte. Úsporná toaleta s inovativní OFS technologií je dostupná exkluzivně v síti SIKO.

Zdroj foto: Siko.cz, Pixabay.com

Související příspěvky