Skleněná fasáda, nebo chytrá omítka? Obojí má své výhody

Moderní fasády domů dnes mohou být v podstatě v jakémkoliv designovém provedení od skleněných fasád přes kamenné obložení až po zelené fasády. Fasáda ovšem není jen otázkou designu, musí především splňovat funkci odolného pláště, který chrání dům před rozmary počasí. Současné materiály toho umí opravdu hodně. Odborníci ze Saint-Gobain proto třeba vysvětlí, jak fasádní sklo může zabránit přehřívání domu nebo jak chytrá omítka ušetří majitelům domů spoustu času i peněz.

Skleněnými fasádami proti přehřívání

Již dávno odzvonilo dobám, kdy byly skleněné fasády doménou hlavně komerčních budov, například velkých kancelářských objektů, s nimiž se setkáváme ve velkých městech. Protože mají své nesporné výhody, začali je lidé využívat i pro své domy. Kromě neotřelého a luxusního vzhledu totiž dokážou velkým dílem například ovlivnit tepelnou pohodu v interiéru domu.

Jaké další výhody skleněné fasády nabízí, blíže vysvětluje Michal Široký, marketingový manažer společnosti Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika:

Sklo má spoustu často opomíjených a různorodých vlastností, které jiné stavební materiály zcela postrádají. Například protisluneční sklo dokáže při vysoké míře prostupu světla zajistit ochranu proti slunci, aniž by bylo potřeba dodatečného vnějšího stínění.“

Vlastnosti skla dokážou také zajistit ochranu před hlukem z ulice, aby vás každodenní ruchy obtěžovaly co nejméně. Sklo také s přehledem obstává v oblasti ekologických požadavků, jeho výroba i recyklace je totiž šetrná k životnímu prostředí.

Žaluzií nebo rolet netřeba

Skleněné fasády nepotřebují dodatečné vnější stínění, „protože pro regulaci slunečního svitu se používá sklo s protisluneční pokovenou vrstvou. Vzniklá skladba skel pak zabraňuje únikům tepla z místnosti ven. Podle všeobecně rozšířeného názoru se lidé domnívají, že protisluneční skla jsou zabarvená, ale dnešní generace protislunečních skel může mít velmi neutrální barvu,“ dodává Michal Široký.

Speciální pokovená vrstva ve skle způsobuje, že jen extrémně málo tepla sklem projde a současně je zajištěna nejlepší světelná propustnost, abyste v interiéru měli přirozené denní světlo.

Milovníci tradičních materiálů ocení moderní chytré omítky

Co když ale někdo preferuje tradičnější materiály a skleněné fasády nejsou dle jeho představ? Pro ně mohou být volbou tzv. pastovité omítky, jejichž velkou výhodou je snadná probarvitelnost, a tedy dostupnost nepřeberného množství odstínů, nebo dokonce struktur. Největším přínosem je jejich vysoká životnost a odolnost v případě dodržování jejich správné údržby. Vývoj omítek se velmi posunul a dnes dokonce některé označujeme za takzvaně chytré, „protože dokážou odolávat rozmarům počasí, různým nečistotám i růstu řas. Zároveň si zachovávají svou jasnou barvu a jsou ekologické,“ říká Stanislav Bárta z divize Weber Skupiny Saint-Gobain.

Jak si ale s nečistotami a řasami omítky poradí?

Princip spočívá v tom, jak se omítky chovají, když přijdou do kontaktu s vodou. Dříve si odborníci mysleli, že ochranná fasádní omítka musí vodu především odpuzovat, tedy být takzvaně hydrofobní, ale opak je pravdou. Právě na těchto omítkách řasy a houby často vyrůstají. Hydrofobní vlastnosti omítky totiž nutí kapky vody nebo rosy, aby se shlukovaly do kupovitých kapek, které se snadno zachytávají na sebemenších nerovnostech. Kapky se pak kvůli malému kompaktnímu tvaru velmi pomalu odpařují.

„Držící se kapky jsou ideální živnou půdou pro veškeré mikroorganismy,“ vysvětluje odborník ze společnosti Weber.

Chytré omítky ale vodu účelově neodpuzují tak, jako je tomu u hydrofobních druhů omítek, jsou totiž hydrofilní. V jejich případě kapky deště nebo rosy k fasádě přilnou a roztáhnou se. Jak dále vysvětluje Stanislav Bárta: „díky většímu povrchu se pak kapky odpařují velice rychle a na omítce nezůstávají.“

Kromě toho je voda přechodně zachytávána i v jemných kapilárách v horní vrstvě omítky a poté opět rychle předávána zpět do atmosféry. Fasáda tak po dešti rychleji proschne a vydrží déle krásná a zářivá.

Je libo kombinace tradiční omítky a skla?

I to je možné. Na trhu dnes existují speciální zateplovací fasádní systémy, které kombinují omítku i sklo. Na klasickou omítku se v podstatě lepí bezpečnostní a tepelně tvrzené sklo, které je hladké na povrchu a může být zhotoveno až ve 100 barevných odstínech. Snadno tak vykouzlíte netradiční a designovou fasádu, kterou jen tak někdo nemá.

Ať už tedy pro kabát domu zvolíte chytrou omítku, skleněnou fasádu, nebo kombinaci omítky a skla, s dnešními moderními materiály ani v jednom případě nešlápnete vedle. Chytré omítky odolají rozmarům počasí a zůstanou dlouho krásné, skleněné fasády pak zase zabrání přehřívání interiéru, a to i bez žaluzií – což oceníte hlavně v létě.

Související příspěvky