V souvislosti s rozvojem solární energetiky v posledních několika letech je téma bateriových úložišť stále poptávanější. Jejich důležitost a přínos ještě více umocňuje nedávné přijetí zákona o akumulaci a flexibilitě, které zrovnoprávňuje bateriové systémy s ostatními zdroji pro výrobu a akumulaci energie. Obecně slouží k uchovávání energie. Existují ale různé scénáře ukládání a následného uvolňování energie, a pro každý z nich je třeba použít trochu jinou konfiguraci bateriového úložiště, software a zapojení.
1. Uložení elektřiny
„Běžným způsobem využití bateriových úložišť je uložení elektřiny z fotovoltaických elektráren v době, kdy vyrábějí elektřinu ze slunce. Ve chvíli, kdy je minimální spotřeba, slunce svítí a FVE vyrábí, je elektřiny na trhu nadbytek a její cena je velice nízká. V tu chvíli se nevyplatí posílat přetoky do sítě, ale naopak je výhodné tuto energii uložit do baterie a využít později,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs. Existují dokonce i scénáře, kdy se výroba FVE a vlastní spotřeba časově potkávají. I přesto je někdy výhodné vyrobenou elektřinu uložit na později a aktuální spotřebu pokrýt ze sítě. Děje se tak typicky v době vysoké výroby FVE, kdy jsou ceny na trhu velmi nízké, někdy dokonce záporné.
2. Spotování
Protože se cena elektřiny na denním (spotovém) trhu v průběhu dne liší, můžete se díky bateriím pustit do tzv. spotování, tedy obchodování na spotovém trhu. Jde o mechanismus, který využívá baterii k akumulaci energie přímo ze sítě v době, kdy je elektřina levná, a jejímu vybíjení v době, kdy je elektřina na trhu drahá. Tento trend nastává obvykle dvakrát denně a v létě bývá díky výkonu solárních zdrojů výraznější. V letošním roce jsme dokonce zaznamenali největší počet dnů, kdy byla elektřina na spotovém trhu za mínusovou hodnotu, tedy ten, kdo ji mohl v tu dobu uložit, za to dostal zaplaceno.
3. Stabilizace sítě
„Bateriová úložiště mohou sloužit také jako stabilizátory sítě. Jde v podstatě o to, že majitelé baterií poskytují distributorovi elektrické energie kapacitu svých baterií k tomu, aby velmi rychle uložil přebytečnou energii do baterií a v okamžiku nedostatku ji opět do sítě dodal. Tato služba je placená a baterie tak může vydělávat, aniž by byla připojena k dalšímu zdroji energie,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz.
4. Peak Shaving
Průmyslovým podnikům bateriová úložiště slouží také k pokrytí krátkodobě zvýšené spotřeby elektřiny – výrazné špičky (takzvané peaky). Peak Shaving, neboli vykrývání těchto špiček, je další funkcí bateriových úložišť. Umožňují vyrovnat tyto špičky a snížit tak hodnotu maximálního rezervovaného příkonu, za který se distributorovi platí nemalé částky. V souvislosti s průmyslovou výrobou jsou baterie využívány také pro zajištění chodu specifických technologií v době výpadků sítě.
„Mnohdy se jedná o mikro-výpadky v trvání desetin sekundy, které jsou ale například pro CNC stroje velký problém. Při delších výpadcích jsou pak baterie schopné zajistit dodávku elektřiny i delší dobu. To ocení například výrobci plastů, pro které je velmi důležité, aby jim roztavený materiál ve velmi drahých strojích neztuhl,“ upřesňuje Pavel Bursa ze společnosti Resacs.
5. Elektromobilita
Se stále rostoucím zájmem o elektrikou poháněná vozidla stoupá také vytížení distribuční soustavy v důsledku potřeby jejich nabíjení. Nejde ale jen o distribuční síť jako celek. Stává se, že je v některých místech k dispozici pouze omezený příkon, který například v případě připojení několika elektromobilů současně, stačit přestává. V lepším případě se pak budou automobily nabíjet příliš pomalu, v horším je pak nebude možné nabíjet vůbec. Baterie se ale může nabíjet malým proudem celý den a uloženou energii pak vydat v řádu desítek minut.
6. Náhrada dieselagregátů
Bateriová úložiště slouží i jako náhrada hlučných a kouřících dieselagregátů. Bateriové úložiště je až na zvuk ventilátoru chlazení zcela tiché. Navíc je nabíjení mobilní baterie ekologické, protože může běžet např. z fotovoltaické elektrárny, větrné turbíny apod.
Jak je popsáno výše, existuje řada různých způsobů využití baterií, a jistě bychom našli i další. Protože se u nich liší způsob zapojení, je třeba předem důkladně naplánovat celý projekt. Prvním krokem je obvykle analýza potřeb investora a možností daného místa. Následuje ekonomická analýza celého záměru, závěrečnou fází je projektová dokumentace.
„Důležitá je nejen správná konfigurace baterií, střídačů a transformátorů a jejich zapojení do elektroinstalace budovy, ale také řízení celého systému. K tomu slouží systém inteligentního řízení, který se naučí předvídat vaše potřeby, nebo vývoj ceny elektřiny na denním na trhu, a potom řídí celý systém třeba i s ohledem na den v týdnu, roční dobu, nebo předpověď počasí. Systém inteligentního řízení může ušetřit až 15 % nákladů na elektrickou energii,“ dodává Pavel Bursa ze společnosti Resacs.
Zdroj foto: Resacs