„Století páry“ je zpět, ale tentokrát pomáhá při úklidu

V dnešní době se stále více lidí zajímá o udržování čistoty a hygieny v domácnosti bez použití agresivních chemikálií. Parní čističe se staly velmi populárními nástroji pro účinné a ekologické čištění různých povrchů v domácnosti. V tomto článku se podíváme na to, jak parní čističe fungují, jaké jsou jejich výhody a jak vybrat ten správný pro vaši domácnost.

Foto: Aeno.com

Parní čističe fungují na principu ohřevu vody a vytvoření páry, kterou poté pod tlakem vystřikují na znečištěný povrch. Tato pára se vtlačí do pórů povrchu, uvolňuje nečistoty a likviduje až 99 % bakterií. Často jsou vybaveny různými nástavci, kartáči, stěrkami nebo prodlužovací hadicí pro uklízení těžko přístupných míst nebo naopak širokých ploch. Parní čističe jsou vynikající pro čištění koberců, podlah, kuchyňských a koupelnových ploch, nábytku, oken a mnoha dalších povrchů.

Výhody parních čističů jsou následující:

 • Účinné čištění bez chemikálií – Parní čističe používají jen vodu, což znamená, že nemusíte používat žádné chemikálie, které by mohly být škodlivé pro vaše zdraví nebo pro životní prostředí.
 • Snadné a rychlé čištění – Jelikož hlavním čistícím nástrojem je pára, která se pomocí trysky nasměruje na znečištěný povrch, je úklid velmi snadný a fyzicky nenáročný. Pro zvýšení čistícího efektu lze využít nástavce.
 • Úspora času a energie – Použití parního čističe ušetří čas a energii při čištění domácnosti, je připravený k použití v řádech sekund a díky vysoké teplotě páry odstraňuje i velmi odolnou špínu, která by jinak vyžadovala mnohem více úsilí.
 • Hygieničtější čištění – Parní ráz o teplotě přes 100 stupňů Celsia likviduje až 99 % škodlivých mikroorganismů jako jsou bakterie, spóry a plísně. Tím se odstraní i většina nečistost a nepříjemných zápachů, což vede ke zdravějšímu prostředí

Jaké povrchy lze čistit pomocí parních čističů

Parní čističe jsou vhodné pro čištění mnoha povrchů v domácnosti, včetně:

 • Koberců a kobercových dlaždic – Parní čističe dokážou odstranit nečistoty a skvrny z koberců a kobercových dlaždic. Mohou také pomoci odstranit zápach z koberců.
 • Podlahy – Parní čističe jsou účinné na tvrdých podlahách, jako jsou dlaždice, linoleum, dřevěné podlahy a laminátové podlahy.
 • Kuchyňské a koupelnové plochy – Parní čističe jsou skvělým řešením pro čištění kuchyňských a koupelnových ploch, jako jsou umyvadla, kachlové stěny a obklady, kuchyňské linky a sporáky.
 • Okna a zrcadla – Parní čističe dokážou snadno odstranit šmouhy a skvrny z oken a zrcadel.
 • Nábytek – Parní čističe dokážou čistit nábytek, včetně sedaček, židlí, postelí a matrací.
 • Automobily – Parní čističe mohou být také použity na čištění auta, včetně čalounění, palubní desky a oken.

Jak vybrat ten správný parní čistič pro vaši domácnost

Při výběru parního čističe je důležité zvážit několik faktorů, jako je typ povrchu, který bude čištěn, a vaše potřeby. Některé z hlavních faktorů, které byste měli zvážit, jsou:

 • Typ parního čističe – Existují různé typy parních čističů, včetně ručních, podlahových a kombinovaných. Ruční parní čističe jsou vhodné pro menší plochy nebo těžko přístupná místa, zatímco podlahové parní čističe jsou vhodné pro větší plochy. Kombinované parní čističe jsou nejvíce všestranné a mohou být použity v různých situacích, mohou se však potýkat s kompromisy.
 • Výkon – Výkon parního čističe se měří ve wattech. Čím vyšší je výkon, tím rychleji se voda ohřeje a tím silnější páru vytvoří. Pokud budete používat parní čistič na velké plochy nebo silné nečistoty, vyšší výkon může být vhodnější. Některé mohou svůj výkon i regulovat.
 • Objem nádoby/doba provozu – Tento parametr udává, jak přibližně dlouho bude přístroj vyvíjet páru, a tedy i jak často jej budete doplňovat. Tento proces vyžaduje vypnutí přístroje, doplnění vody a opětovné nahřátí. Některé ruční modely je nutné nechat vychladnout, jelikož je nádoba na vodu natlakovaná párou, což pak celý proces zdržuje.
 • Doplňková výbava – Parní čističe mají doplňkovou výbavu, jako odměrku na doplňování vody, kartáče nebo hadice, které umožňují lépe čistit určité povrchy nebo zvýšit účinnost čištění. Může se jednat například o širokou hubici s mikrovláknovými utěrkami pro údržbu podlah, proudovou trysku pro čištění rohů, soklových lišt, mezer mezi dlaždicemi a jiných těžko dostupných míst, nylonové nebo drátěné kartáče pro mechanické odstraňování silných nečistot, a stěrky pro čištění povrchu skel a zrcadel. Pak existují i specializované nástavce jako štěrbinový kartáč pro čištění spár mezi dlaždicemi.

S použitím parního čističe ušetříte čas a peníze, protože nepotřebujete kupovat drahé chemické prostředky a čištění je rychlejší a účinnější. Zvládnou mnoho různých povrchů a dokážou odstranit i silné nečistoty a bakterie. Jsou tak extrémně vhodné pro alergiky, osoby se sníženou imunitou nebo s chronickými dýchacími problémy. Ostatní pak ocení novou úroveň hygienické čistoty.

Při výběru parního čističe je důležité zvážit typ povrchu, který chcete udržovat. Pamatujte si, že různé modely mají odlišnou doplňkovou výbavu, funkce a výkon, takže si pečlivě vybírejte, abyste získali parní čistič, který splňuje vaše požadavky. Pokud hledáte jednoduchý a účinný způsob, jak udržet svůj domov čistý a zdravý, zvažte pořízení parního čističe. Vaše domácnost a vaše zdraví vám za to poděkují.

Zdroj foto: Aeno.com, Electroworld.cz

Související příspěvky