Tip: Jak založit nový trávník

Pokud toužíte po zahradě s krásnou souvislou zelenou plochou, máte dvě možnosti. Buď si položíte už hotový travní koberec, nebo si trávník vysejete sami. Vypěstovat trávník výsevem je sice pracnější, ale i levnější. Poradíme vám, jak na to.

Příprava půdy

Prvním a mimořádně důležitým krokem je příprava podloží. Pokud chcete, aby byl trávník stále krásně zelený, rozhodně tuto fázi neopomeňte. Trávník potřebuje k růstu živiny, vodu a slunce. Proto se doporučuje vytvořit různé vrstvy půdy, jejichž specifické vlastnosti v ní udrží vláhu. Dobře strukturovaná půda pro pěstování trávníku se vyznačuje vyváženým zastoupením jílu, písku a organických látek.

Terén lze vyrovnat vrstvou štěrku, která bude zároveň tvořit drenážní vrstvu. Podle poměru vláhy v půdě můžete do této vrstvy vložit drenážní trubku nebo zavést některý ze závlahových systémů. Následně by se na štěrk měla nanést vrchní vrstva půdy o tloušťce asi 20 cm. Každou vrstvu je třeba několikrát zválcovat trávníkovým válcem.

Půdu je potřeba kypřit minimálně do hloubky rýče. Dostatečný záběr rýče otevře spodní vrstvy půdy a půda si díky tomu udrží vlhkost. Práci vám usnadní i kultivátor, který pomůže s odstraněním kamenů a zbytků kořenů. V závislosti na druhu půdy můžete zapracovat i přípravky na zkvalitnění půdy.

Následně půdu vyrovnáte pomocí hrábí tak, abyste získali rovný povrch s drobtovitou strukturou. Takto připravenou půdu nechte přibližně 2 až 3 týdny odpočívat. Půda se opět zhutní a nebude docházet k propadávání jejího povrchu.

Mezitím mohou vyklíčit odpočívající semena plevelů. Plevel se doporučuje odstranit 2 až 3 dny před osetím trávníku. Až plevel odstraníte, můžete do půdy opět aplikovat přípravek na zkvalitnění, jako je substrát, a hnojivo. „Substráty určené ke zlepšení kvality půdy svým složením napomáhají půdě zadržovat vodu, doplňují a vážou živiny, ze kterých mohou následně profitovat rostliny. Hnojiva zas současně likvidují plevel, který může překážet trávníku ve zdravém růstu,“ říká David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Abyste zabránili nadměrnému zkypření půdy, je dobré ji před výsevem trochu vyrovnat a zpevnit, nejlépe pomocí zahradního válce.

Výsev osiva

Při zakládání trávníku hraje výběr vhodného osiva klíčovou roli. „Než vyberete konkrétní značku zamyslete se nad tím, k jakému účelu bude trávník sloužit a v jakých podmínkách bude růst. Jiný typ je vhodný, pokud bude trávník zatěžován například hrou dětí, nebo bude sloužit pouze pro reprezentativní účely. Důležité je i to, kolik vlhkosti a světla se mu dostane. Například na denně využívaný trávník doporučuji travní osivo FloraSelf sport a hra,“ uvádí David Benda z Hornbachu.

Než začnete s výsevem, nejprve travní směs promíchejte, aby se jednotlivé traviny rovnoměrně rozdělily a budoucí trávník tak získal homogenní vzhled. Pro dosažení hustého a odolného trávníku je potřeba rovnoměrně vysít 20 až 25 g směsi na 1 m2. S vytvořením ucelené travnaté plochy pomůže sypací vozík. Osivo si rozložte ve dvou etapách a rozsívejte ho vozíkem do kříže.

Semena je nutné po vysetí zatlačit do země. Pomůže vám s tím zahradní válec. Tento úkon udrží semena vlhká a zároveň je chrání je před odvátím nebo před vyzobávaním ptáky.

Péče o trávník

Tráva vyklíčí asi za týden. Půdu osiva je však třeba udržovat vlhkou, a to zejména během prvních 4 týdnů. Za běžného letního počasí stačí na pravidelné zalévání přibližně 10 až 15 litrů vody na m2. „Pokud neprší a je teplé jaro, trávník zalévejte i třikrát denně. Nejlepší čas je v ranních nebo večerních hodinách, přímé slunce ve spojení s kapičkami vody může trávník spálit,“ upozorňuje David Benda. Při zalévání doporučujeme držet proud vody shora, aby se travní semeno neodplavilo.

Pokud váš trávník zabírá větší plochu, doporučujeme použít zavlažovače. Na jejich instalaci je však třeba myslet ještě před založením trávníku. Na zavlažování trávníku jsou vhodné klasické postřikovače, které stříkají vodu z malých trysek, a přitom se otáčejí. Můžete si vybrat mezi automatickými zavlažovacími systémy, které jsou řízeny automaticky pomocí rozvodů a zavlažovacího počítače, nebo poloautomatickými zavlažovacími systémy, které jsou řízeny manuálně.

Když už se vytvoří hustý koberec, trávník je soběstačný. Čas na první sekání nastane asi po 8 týdnech.

Naše tipy:

Travní směs FloraSelf sport a hra

Travní směs vybírejte pečlivě, bez ohledu na to, zda zakládáte nový trávník, renovujete současný nebo chcete již existující nevyhovující trávník vyměnit za nový. Pokud trávník využíváte během celé sezóny např. na sportovní aktivity či grilování s rodinou, trávník tím značně trpí. Aby byl trávník hustý, krásně zelený a rychle rostoucí, zvolte travní osivo FloraSelf na sport a hru.

Cena: 205 kč / 1,2 kg na 45–55 m2, koupíte ZDE

Univerzální sypací vozík for_q

Univerzální sypací vozík je skvělým pomocníkem na zahradu. Můžete ho využít nejen na rozsypávání různých druhů semen, ale i solí a hnojiv důležitých pro rostliny. Díky pracovnímu záběru 46 cm a objemu nádrže 12 l bude vaše práce ještě efektivnější.

Cena: 629 Kč, k dostání ZDE

Travní válec for_q

Travní válec for_q FQ-RW 57 by neměl chybět žádnému zahrádkáři. Ruční zahradní válec je vhodný k vyrovnávání terénních nerovností a válcování různých zahradních ploch. Lze jej použít i na udusání čerstvě vysetého osiva, aby se semena dostatečně zatlačili do půdy. Pro zvýšení zátěže můžete válec pohodlně naplnit vodou nebo pískem přes praktický boční otvor.

Cena: 1339 Kč, seženete ZDE

Více informací najdete na: www.hornbach.cz.

Související příspěvky