Je lepší plyn, indukce nebo klasická elektrická varná deska? A víte, na co se lidé ve skutečnosti ptají?

Nákup nové varné desky je velká věc. Nejde přitom jen o náklady na provoz, ale hlavně o instalaci, která nebude neúměrné náročná, pohodlné vaření a bezproblémové užívání. Dáváte přednost vaření na plynu nebo je vaším favoritem elektřina? Všechny možnosti mají své výhody a nevýhody a bojují o naši přízeň.

Varné desky si získávají v moderních kuchyních stále větší oblibu a jejich výběr nemusí být úplně jednoduchý. To, ke kterému řešení se přikloníte, nezáleží jen na vašich osobních preferencích, ale také na tom, jaké přípojky v kuchyni máte. Už dávno však neplatí, že např. indukční nebo sklokeramickou varnou desku nepřipojíte na 230 V, běžných v bytě. Takže, plynová, sklokeramická, nebo indukční varná deska?

Plynové varné desky

Šéfkuchaři milují vaření na plynu. Oceňují zejména rychlou regulaci teploty – podle potřeby lze okamžitě upravit sílu plamene. Řadě amatérských, ale i profesionálních kuchařů také vyhovuje snadné ovládání desky klasickými knoflíky. Všechny plynové desky mají zabudované pojistky, které v případě uhašení plamene automaticky zastaví přívod plynu. Nehrozí tedy jeho únik. Povrch plynových sporáků je však často hodně členitý, a proto může být dát jeho čištění pořádně zabrat. V tom jsou skvělé plynové desky z tvrzeného skla.

Sklokeramické varné desky

Vaření na plotýnkách je jednoduché, ale je náročnější na energie, doba ohřívaní je delší a nevýhodou je i větší setrvačnost při regulaci teploty. Náročné bude i čištění, pokud vám například přeteče polévka.

Indukce: úsporná, přesná jako plyn – a nemusí být dražší

Nejmodernějším zástupcem ve světě vaření jsou sklokeramické desky s indukčním ohřevem. Jsou velmi účinné, bezpečné a úsporné. A jsou to sprinteři – jsou až o 100 % rychlejší než ohřev na sklokeramické plotýnce nebo na plynu a dokážou dokonce porazit i rychlovarnou konvici. Jsou také schopné okamžitě regulovat výkon. Indukce totiž vytváří teplo přímo ve varné nádobě s minimálními teplenými ztrátami. Varná zóna přitom zůstává téměř nezahřátá. Ani rozlitá jídla se proto nikde nepřipečou a desku pak velmi snadno vyčistíte. Budete však možná potřebovat nové nádobí se speciálním dnem. Pomůže jednoduchý test magnetem – když magnet zespodu hrnce drží, vystačíte si se stávajícím nádobím.

Co ale lidi ve skutečnosti opravdu zajímá?

Vedle funkcí a technologií lidi zajímají i praktické otázky. Například při výběru plynové varné desky chtějí vědět, zda má pohodlné a stabilní vařidlové mřížky, po nichž jde plné hrnce pohodlně posouvat. A zda má výkonný trojkorunkový hořák nebo integrované zapalování v hořácích. U elektrických varných desek lidé řeší např. zapojení na 230 V a možnost propojení varných zón do extra velké. Ale také, jak snadné je ovládání,“ říká Regina Netolická, Head of Marketing CZ/SK Gorenje group. „Připravili jsme proto na webu infografiku, která nejčastější dotazy odráží, abychom rozhodování usnadnili,“ doplňuje Regina Netolická.

A jaké trouby zvolit? Zkuste tyto favority z nabídky MORA

MORA VDIT 650

Vestavná indukční varná deska MORA VDIT 650 se skvěle hodí do každé kuchyně. Nově je k dispozici v elegantnímu černému i bílém designu s broušenými hranami nebo nerezovým rámečkem, který chrání desku při manipulaci s nádobím a brání přetečení. Disponuje čtyřmi varnými zónami, dvěma o průměru 14,5 cm a dvěma o průměru 21 cm. Výkon můžete zcela plynule regulovat pomocí 9 úrovní a je rovněž vybavena funkcí PowerBoost, která zajistí extra výkon u všech varných zón. Ukazatel zbytkového tepla vás upozorní, že zóna ještě není zcela vychladlá. Po odebrání nádoby z desky se po určitém čase bez přerušení provozu deska sama automaticky vypne, takže už se nemusíte se bát, že jste nechali doma zapnutou plotýnku. Nechybí ani bezpečnostní dětská pojistka. Varnou desku MORA VDIT 650 lze velmi jednoduše ovládat pomocí dotykového ovládání. Cena je podle barvy a provedení, např. model VDIT 650 C s broušenými hranami stojí 5 990 Kč.

MORA VDST 642 FF/ X

Sklokeramická vestavná deska VDST 642 FF/X v elegantním černém designu s přední zkosenou hranou má snadné a intuitivní dotykové ovládání, čtyři rychlé Hi-Light varné zóny, které šetří váš čas a plynulou regulaci tepla. Při dnešním životním stylu nepochybně oceníte praktickou funkci Stop&Go, která dočasně uloží nastavené parametry vaření, dokud funkci opět neaktivujete. Můžete se tak bez obav věnovat náhlým situacím a poté se kdykoliv vrátit k vaření přesně tam, kde jste skončili. Ukazatel zbytkového tepla vám signalizuje červeným symbolem, na jakou plotýnku si máte dát stále pozor. Po vychladnutí symbol zhasne. Cena je 5 990 Kč.

Mora VDP 645 GB1

Plynová varná deska Mora VDP 645 GB1 v černé barvě na skleněném tvrzeném podkladu splňuje nejvyšší nároky vaření na plynu a bezproblémové údržby. Varná deska je vybavena čtyřmi hořáky a masivní litinovou mřížkou, která poskytne dostatečný prostor a oporu pro vaše nádobí. Otočné knoflíky slouží nejen k regulaci hořáků, ale i k automatickému zapálení hořáku. Pojistka STOP GAS automaticky zastaví přívod plynu při náhodném zhasnutí plamene hořáku. Extra intenzivní ohřev Vám zajistí trojitý hořák WOK s výkonem 3300 W umístěný v přední části desky a svou rychlostí je ideální nejen na vaření v pánvi wok, ale i na běžné smažení či přivedení většího množství vody k varu. Stojí 7 990 Kč. Zvítězila v nezávislém testu portálu www.arecenze.cz. K dostání je i v provedení s nerezovou varnou deskou za 6 990 Kč.

Více informací na www.mora.cz.

Související příspěvky