Jak nenaletět při koupi nemovitosti

Současný trh s nemovitostmi je jedna velká džungle. Pokud nerozumíte všem náležitostem od plánování koupě přes kontrolu skutečného stavu nemovitosti až po její financování, můžete naletět na každém kroku. A zpravidla přeplatíte.

Proto čím dál tím více Čechů, ale i cizinců investujících v České republice, využívá možnosti pomoci při nákupu nemovitosti. Co by vám poradili na základě letité zkušenosti experti z www.bydlimesnadno.cz?

  1. Zásadní chyba. Většina lidí se rozhoduje na základě líbivé fotky z realitky či nepodstatného detailu a pak se diví, že si koupí předražený byt, který jim nevyhovuje. „Například jedna naše klientka stále trvala na bytě s balkonem. Ale v dané lokalitě takové byty nebyly. Dlouho jsme s ní probírali motivaci k balkonu: „Chcete tam sušit prádlo? Relaxovat s kafíčkem?“ Nic z toho nechtěla. Nakonec jsme přišli na to, že měla jen utkvělou představu, ve které dražší byt by měl mít balkon nebo terasu. Na nic ji ale nepotřebovala. Než zašla za námi, hledala ten správný byt dva roky. Spolu jsme to vyřešili za tři měsíce včetně financování.
  2. Vize. Lidé, kteří hledají vlastní bydlení, mají často zcela jiné představy, než jaké jsou jejich skutečné požadavky. Tomu se dá předejít už jen základním pohovorem s expertem z www.bydlimesnadno.cz „My už poměrně rychle dokážeme odhalit skutečné potřeby klienta. Víme, že musíme počítat i s věcmi, na které klient často zapomíná“, říká Josef Lebeda. Podstatná pomoc je plánování budoucnosti.
  3. Odkládání. Často lidé chtějí koupit nějakou nemovitost, ale nedokážou se rozhodnout jakou. „To byl nejčastější problém v mém předchozím povolání, kde jsem schvaloval hypotéky. Lidé za mnou přicházeli s tím, že chtějí bydlet ve vlastním, ale nebyli si jistí, jestli mají vybranou kvalitní nemovitost. Nechtěli naletět,“ vysvětluje Matěj Kunc. Profesionál pozná, co skutečně chcete. Má přehled o trhu a dokáže vaše představy nadchnout i usměrnit.
  4. Kontrola technického stavu. Pouze zkušený odborník dokáže dohledat historii bytu i prodávajícího a vše náležitě prověřit. Málokoho třeba napadne si byt opravdu přeměřit. „Stalo se nám, že byt měl reálně o 8 m méně. To je při 65 tisících za metr čtvereční opravdu hodně. Nemluvě o tom, že jsme tam včas odhalili i špatný kotel.“
  5. Každá realitka je vždy na straně prodávajícího. Za kupujícím nestojí nikdo. A to je trend, který se chystají změnit.
  6. Každá banka je vždy na straně banky. A proto vám většinou neprozradí na rovinu, kolik vás daná hypotéka bude stát. Je dobré se poradit s finančním poradcem nebo si přímo nechat pohlídat celý prodej nemovitosti včetně jeho financování od profesionálů. A když už jsme u financí, je potřeba zmínit, že tuto službu pořídíte překvapivě velmi lacino. Jednoduchým srovnáním výdajů při nákupu nemovitosti po vlastní ose a nákupu s profesionálem zjistíme, že odborník vám dokáže ušetřit v celém procesu i stovky tisíc, které byste bez něj museli zaplatit.
  7. Daň. Nákup a prodej nemovitosti samozřejmě podléhá odvodům z finančního úřadu.

Na těchto základních bodech ztroskotá většina Čechů. V nejlepším případě přijde jen o velké peníze, které s odborníkem mohla ušetřit. Josef Lebeda a Matěj Kunc proto vytvořili společnost www.bydlimesnadno.cz, kde se setkávají stavební, realitní, finanční, právní i projektové profese. Díky tomu můžete využít jednu komplexní službu za jednu cenu, a vědět, že máte celý proces profesionálně pohlídaný od A do Z. Jak sami říkají: „Poskytujeme komplexní službu, díky které naši klienti ušetří čas i energii při nákupu nové nemovitosti. Navíc získají jistotu, že za své peníze dostanou nemovitost odpovídající hodnoty.“

Na www.bydlimesnadno.cz si lze bezplatně a nezávazně sjednat schůzku s odborníky, kteří koordinují celý proces a řídí úspěšný obchod pro vás. Komplexnost služeb od vytvoření společného plánu po jeho realizaci včetně kontroly stavu majetku, smluv, financování, a dokonce i danění nenajdete jinde na trhu. Jsou první a zatím jediní.

Související příspěvky