Topná sezóna přeje roztočům. Odborník radí, jak se jich účinně zbavit

V zimním období se méně větrá, kvůli topení se více víří prach a v mnoha domácnostech je také vlhčí vzduch. Právě vlhké a teplé prostředí náramně vyhovuje roztočům, což není dobrá zpráva pro lidi trpící alergiemi na tyto mikroorganismy, ale ani pro některé z těch, kteří dosud žádnými příznaky alergií netrpí. Jaká jsou rizika pro obě skupiny a jak množství roztočů v domácnosti co nejvíce omezit, vysvětluje odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.

Topná sezóna přeje roztočům. Odborník radí, jak se jich účinně zbavit

V topné sezóně mají roztoči pré

Prachoví roztoči jsou nezvanými spolubydlícími v každé domácnosti, zejména pak v našich postelích. Živí se odumřelými šupinkami lidské kůže, která se hromadí v matraci i lůžkovinách. Daří se jim ve vlhkém a teplém prostředí. Alergenem jsou především jejich exkrementy, které jsou následně hojně zastoupeny v domácím prachu. 

„Alergie na roztoče se projevuje kýcháním, astmatickým kašlem, vodnatou rýmou a ucpaným nosem, ekzémem či svěděním a slzením očí. Alergické projevy se často objevují během spánku a po probuzení. Potíže mohou trvat se stejnou intenzitou po celý rok nebo vrcholí v období topné sezóny, kdy dochází k zvýšenému víření prachu v domácnosti,” vysvětluje šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.

Roztoči nebezpečím i pro nealergiky

Nekontrolovaný a stálý styk s alergenem vede ke zhoršování alergie. Alergické reakce se mohou stupňovat a z obyčejného kašle či rýmy se časem může stát těžké astma. Na lehkou váhu by roztoče neměli ale brát ani lidé bez alergických příznaků, zejména děti a zvláště pak děti rodičů alergiků. Ty mohou mít genetickou predispozici k rozvoji alergie, a jsou-li vystaveny vysokým dávkám alergenu v raném věku nebo mají oslabený imunitní systém, riziko vzniku alergie je značné. 

„Snaha o snížení množství roztočů v domácnosti může naopak působit jako prevence vzniku alergie a u alergiků omezit závažnost symptomů či snížit množství užívaných léků,” vysvětluje odborník na alergie. Jak se tedy před roztoči nejlépe chránit?

Jak se chránit?

Protiroztočové povlaky ProtecSom třídílná sada 70 × 90 cm, 140 × 200 cm, 90 × 200 × 22 cm, na ProAlergiky.cz za 7 630 Kč.

Topná sezóna přeje roztočům. Odborník radí, jak se jich účinně zbavit

Antibakteriální vysavač Raycop RS PRO s UVC sterilizační lampou, na ProAlergiky.cz za 6 980 Kč.

Topná sezóna přeje roztočům. Odborník radí, jak se jich účinně zbavit

Zima na vaší straně

Roztoči jsou citliví na extrémní teploty. Vedle praní lůžkovin na šedesát se v zimě nebojte využít také mrazivého počasí. „Ráno i večer důkladně větrejte ložnici a jednou za čas můžete dát peřiny a polštáře na pár hodin ven na mráz. Sice se tak nezbavíte nastřádaných alergenů, ale alespoň zahubíte část roztočů,” radí odborník.

Co naopak nefunguje?

Častá výměna lůžkovin. „V nových lůžkovinách se bude za několik měsíců vyskytovat stejné množství roztočů, jako bylo v těch původních. Měnit každý rok polštář, přikrývku nebo i matraci jenom kvůli roztočům, si může dovolit málokdo. Pozor také na klamná tvrzení některých prodejců o tom, že v jimi prodávaných peřinách se roztoči nemnoží. Roztočům se daří v jakémkoliv materiálu lůžkovin, ať už jde o peří, duté vlákno nebo paměťovou pěnu,” vysvětluje šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz.

Při alergii na roztoče se primárně zaměřte na pravidelnou údržbu matrace a lůžkovin a pořiďte si kvalitní protiroztočové povlaky, které jsou prodyšné, ale neprojdou jimi roztoči ani jejich výkaly. Ošetřením lůžka tímto způsobem snížíte množství roztočových alergenů v celém bytě a výrazně si zjednodušíte udržování hygieny lůžka. Úleva od alergických symptomů za trochu péče navíc určitě stojí.

Zdroj foto: ProAlergiky

Související příspěvky