V období dovolených, když se chystáte na delší výlet autem, pravděpodobně hledáte způsob, jak snadno uchovat své osvěžující nápoje nebo prodloužit trvanlivost převážených potravin. Tento článek vám poskytne informace o výběru ideálního zařízení, a také vás seznámí s tím, na co si dát pozor.
Levné řešení na kratší cesty – termotaška
Termotašky představují rychlé a levné řešení, jak si na výletě dopřát vychlazenou limonádu, když se chystáte na jednodenní cestu. Díky tomu, že nevyžadují žádné napájení, jsou levné nejen na pořízení, ale také na provoz.
Jak vlastně taková termotaška funguje? Podobně jako termoska. Díky izolačním vrstvám dokáže taška uchovat teplotu toho, co do ní vložíte.
Foto: Electroworld.cz
Pokud do ní uložíte vychlazenou limonádu, pivo nebo třeba jogurt, tak se vnitřní vrstvy termotašky postarají o to, aby chlad neunikal tak rychle. A samozřejmě to funguje i obráceně. Pokud si třeba vezete oběd s sebou na cestu, v termotašce ho uchováte déle teplý.
Jak zvýšíte účinnost termotašky? V létě si můžete do tašky vložit ještě chladicí panely. Nejspíš je máte doma v mrazáku a třeba o nich ani nevíte. Díky tomu, že do tašky přidáte další zdroj chladu, prodloužíte výrazně dobu, po kterou bude taška držet požadovanou nízkou teplotu.
Výhody termotašky
- Levné – za termotašku utratíte řádově pár stovek. A za provoz nedáte ani korunu.
- Skladné – snadno se přenáší, vejdou se do každého auta.
- Lehké – chystáte se na piknik do přírody? Termotaška se vám nijak nepronese. Sama o sobě téměř nic neváží.
- Dají se použít v létě i v zimě – v létě chladí, v zimě ohřívají. Využijete prakticky po celý rok.
Nevýhody termotašky
- Omezená doba chlazení – termotaška dokáže izolovat jen po určitou dobu. Maximálně pár hodin. Dobu ale prodloužíte třeba s chladicími panely, které před tím namrazíte.
- Teplota postupně klesá – počítejte s tím, že termotaška má svoje limity a teplota v ní se postupně snižuje.
Příjemný kompromis i do velkých veder – autolednice bez kompresoru
Foto: Electroworld.cz
Autolednice bez kompresoru nebo někdy taky termoelektrické autochladničky představují příjemný kompromis mezi pořizovací cenou, náklady na provoz a chladicím výkonem.
Nabídnou vám výrazně lepší chlazení než termotaška nebo termobox. Nejsou tak drahé jako autolednice s kompresorem a napájí se jednoduše z 12V zásuvky autozapalovače.
Jak autoledničky bez kompresoru fungují? Regulují vnitřní teplotu termoelektrickým článkem, který se na jedné straně ochlazuje (uvnitř) a na té druhé zahřívá (venku). S tím souvisí i přítomnost větráčku, který může být při maximálním nastaveném výkonu otravný. Svým výkonem zvládnou držet uvnitř teplotu až o 30 °C nižší, než je venku. Takže pokud si vyrazíte na výlet v horkém letním dni, kdy venku praží slunce a je například 35 °C, uvnitř autolednice zůstane příjemný chládek kolem 5 °C. Míra chlazení se ale liší a závisí na konkrétním modelu.
Termoelektrickou autolednici se nebojte vytáhnout ani na delší cestu autem třeba k moři. Pořád se také relativně snadno přenáší, i když jsou samozřejmě těžší než termotašky nebo chladicí boxy. Nabízí ale dostačující objem na několik lahví nebo na potraviny.
Výhody autolednic bez kompresoru
- Příznivá pořizovací cena – termoelektrické autochladničky seženete v řádu pár tisícovek. Jsou dražší než termotašky, ale levnější než autolednice s kompresorem.
- Dostatečný chladicí výkon – spolehlivě a konstantně chladí a udrží teplotu uvnitř ledničky o desítky stupňů nižší, než je venkovní teplota.
Nevýhody autolednic bez kompresoru
- Vyšší hmotnost – i když autoledničku nejspíš zvládnete vynést z auta na pokoj nebo do chatky, na časté přenášení to s ní úplně není.
- Větší rozměry – v autě už musíte trošku plánovat, kam ji umístíte. Zabere více místa než termobox nebo termotaška.
- Musí být připojená, aby chladila – nabízí sice vyšší výkon, ale také vyžaduje neustále připojení do zásuvky autozapalovače.
Nejvyšší výkon, ale cena – autolednice s kompresorem:
Foto: Electroworld.cz
Pomyslným vítězem v účinnosti chlazení se stávají bezesporu autolednice s kompresorem. Ty jsou mezi přenosnými ledničkami jednoznačně nejpopulárnější právě pro svůj spolehlivý výkon, tichý provoz a nízkou spotřebu. Jenže obsadily i další přední místo v žebříčku, a to v nejvyšší pořizovací ceně. Za autolednice s kompresorem si zkrátka připlatíte.
Cena opravdu výkonné přenosné ledničky s kompresorem se většinou pohybuje kolem deseti tisíc korun. Výjimkou nejsou ani dražší modely s cenovkou okolo dvaceti tisíc korun.
Ale za své peníze dostanete nejlepší chlazení, jaké vám přenosná lednice dokáže nabídnout, jelikož používá kompresoru a chladícího okruhu, jako běžné domácí lednice. Díky tomuto principu mají nízkou spotřebu, na autobaterii vám vydrží řádově déle, a jsou velmi tiché, kompresor se spouští pouze na dochazování. A některé modely nejen chladí, ale zvládnou také mrazit.
Podobně jako termoelektrické autochladničky jsou i ty s kompresorem napájené z autozapalovače. Můžete je ale zapojit i do klasické 230V zásuvky. Takže takovou přenosnou ledničku využijete nejen na dlouhých cestách autem, ale užijete ji i při kempování, např v kombinaci se solárním panelem. Dá se vzít do chatky nebo na pokoj, strčit do zásuvky a funguje pak jako klasická lednice.
Foto: Electroworld.cz
Autolednice s kompresorem dokáže chladit až o 45 °C oproti venkovní teplotě. A výkonné modely mrazí až do -24 °C. Co je další veliká výhoda je rychlost chlazení. Na požadovanou teplotu se autolednice zchladí už za pár desítek minut.
Výhody autolednic s kompresorem
- Velmi výkonné a účinné chlazení – v tomhle jsou autoledničky s kompresorem nekompromisní. Chladí spolehlivě nehledě na okolní teplotu.
- Zvládnou i mrazit – nedělá jim problém ani mrazení až do -24 °C.
- Nízká spotřeba energie – nevysají vám autobaterku a ani v klasické zásuvce nespotřebují tolik energie.
- Tichý provoz – autolednice vás nebude výrazně rušit. Většina modelů dosahuje hlučnosti zhruba 35-50 dB.
Nevýhody autolednic s kompresorem
- Vysoká pořizovací cena – jednoznačně hlavní nevýhoda. Přenosné chladničky s kompresorem jsou prostě drahé. Ale pokud se pro jejich pořízení rozhodnete, splní všechna vaše očekávání.
- Jsou těžké – na časté přenášení to s nimi není. Výjimkou nejsou autolednice s hmotností kolem 20 kg.
- Větší rozměry – pokud jedete na dovolenou naložení od podlahy po strop, můžete mít problém ledničku do auta nacpat.
Jaké parametry sledovat u autochladniček a chladicích boxů
Pojďme se ještě na závěr podívat na obecné parametry, na které byste se měli u výběru termotašek, termoboxů a autolednic zaměřit. Přehledný výběr naleznete na www.electroworld.cz.
- Rozměry a váha – vybírejte podle svých možností a místa v autě. Pokud chcete něco na časté přenášení, pak je ideální sáhnout po termotašce nebo termoboxu. Menší rozměr a nižší váha se hodí, když chcete jít třeba jen na piknik.
- Vnitřní objem – v nabídce najdete termoboxy a autolednice o objemu od 8 do 99 litrů. Záleží, na jak veliký výlet se chystáte a kolik toho potřebujete zchladit. Třeba přenosná lednice o objemu 25 litrů zvládne vyhladit až 8 lahví jedenapůllitrových lahví. Ideální a naprosto dostačující rozměr je okolo 50 litrů.
- Pasivní versus aktivní chlazení – stačí vám jen udržet pár hodin pití v chladu, nebo vyžadujete aktivní chlazení? Aktivně chladí jen lednička připojená do zásuvky nebo autozapalovače.
- Možnosti napájení – pokud chcete autolednici také přenášet z auta třeba do chatky nebo na pokoj, vyberte takovou, kterou můžete napájet i z klasické zásuvky.
- Hlučnost – většina lednic nabízí poměrně tichý chod, který vás nebude při běžných činnostech nijak rušit. Na výběr máte modely s hlučností od 35 do 50 dB. Pozor, termoelektrická lednička má větrák zapnutý neustále.
- Maximální teplota – teplotní rozmezí udává, o kolik stupňů dokáže autolednice ochladit vnitřní prostor. Nejvýraznější zchlazení dostanete u autolednice s kompresorem. Tam se maximální teploty pohybují až v rozmezí 60 °C. A zvládnou i mrazit.
Ted už vám nic nebrání vyrazit na pořádný výlet a vzít si s sebou svoje oblíbené pití a jídlo. Vyberte si vhodnou autolednici nebo termobox přesně podle svých představ a užijte si letní radovánky v klidu.
Zdroj foto: Electroworld.cz