IKEA chystá nové závěsy Gunrid pomáhající čistit vzduch v domácnostech

Brzy bude možné omezit působení běžných látek znečišťujících vzduch v domácnosti jen za pomoci závěsu. Nový závěs IKEA bude mít speciální povrchovou úpravu na bázi minerálů, díky které dokáže při kontaktu se světlem rozložit škodlivé látky ve vzduchu.

Znečištění ovzduší je globálním problémem, který je obzvlášť závažný ve velkých městech. Podle údajů Světové zdravotnické organizace dýchá znečištěný vzduch zhruba 90 % celosvětové populace. Následkem toho umírá odhadem osm milionů lidí ročně. IKEA se zavázala, že bude přispívat ke zlepšení situace aktivním omezováním množství škodlivých látek v ovzduší. Chce také lidem pomoci, aby si vzduch doma mohli pročistit sami. Závěs na čištění vzduchu GUNRID je dalším krokem na této cestě.

„Doufáme, že závěs GUNRID lidem nejen umožní dýchat doma lepší vzduch, ale zároveň jim pomůže uvědomit si, že ovzduší je znečištěné i uvnitř, a bude pro ně inspirací, aby sami změnili své návyky a přispěli k tomu, že na světě bude čistší vzduch,“ říká Lena Pripp-Kovac, Head of Sustainability v IKEA Group. „Závěsy GUNRID jsou prvním výrobkem, který tuto technologii využívá, ale v budoucnu budeme mít příležitost využít ji i u dalších textilií.“

Závěs využívá speciální technologii, kterou IKEA v posledních několika letech vyvíjela ve spolupráci s evropskými a asijskými univerzitami, ale také se svými dodavateli a inovátory. Funguje na principu, který je podobný fotosyntéze. Proces se aktivuje světlem, a to jak venkovním, tak i interiérovým.

„Pro mě je podstatné pracovat na projektech, které se snaží řešit aktuální problémy a jsou pro lidi důležité. Textilie najdete v každé domácnosti, a když lidem nabídneme závěs, který čistí vzduch, poskytneme jim cenově dostupné a prostorově úsporné řešení, které navíc domov ještě zkrášlí,“ říká Mauricio Affonso, vývojář výrobků z IKEA Range & Supply.

„Víme, že neexistuje jedno jediné řešení, které by skoncovalo se znečištěním ovzduší. Dlouhodobě usilujeme o pozitivní změnu a chceme lidem umožnit, aby žili zdravějším a trvale udržitelnějším způsobem života,“ říká Lena Pripp-Kovac.

Závěs na čištění vzduchu GUNRID bude v obchodních domech IKEA k dostání příští rok.

Související příspěvky