Mít na zahradě skleník přináší řadu výhod. Na jaře si můžete předpěstovat sazenice zeleniny i okrasných květin, které budou díky vyšší teplotě i vlhkosti silnější a větší, než kdybyste se spolehli na pozdější výsev venku. Navíc, pokud nechcete přesazovat rostliny ven, můžete zeleninu pěstovat jen ve skleníku a mít tak přísun čerstvých rajčat, paprik nebo salátu i mimo hlavní sezónu a vše z domácí produkce. A co teprve pěstování exotičtějších plodin, třeba pomerančovníků? Tam se bez skleníku neobejdete.
Aby rostliny ve skleníku prospívaly po celý rok, musíte myslet na několik věcí. Jednak je to pravidelná zálivka, ale hlavně je potřeba vyřešit světlo a zahřívání skleníku v letních měsících. Jen co se venkovní teploty vyšplhají nad 25 °C stupňů, začíná být ve skleníku dusno a navíc přímé sluneční paprsky mohou vegetaci popálit listy. Jak tomu co nejlépe zabránit? Máme pro vás tipy od zkušených zahradníků, jak efektivně řešit stínění skleníků a mít tak i v horkém létě krásnou a zdravou zeleninu.
Stínit zvenku, nebo zevnitř?
Toto je nejspíš první otázka, která vás napadne. Odpověď je jednoduchá, záleží, co konkrétně řešíte.
Pokud rtuť teploměru ve skleníku v létě stoupá ke 40 °C a výš, nebude uvnitř příjemně ani vám, ani pěstované zelenině, pokud tedy nemáte subtropické plodiny. Pro snížení teploty, aby se skleník nepřehříval, je potřeba stínit zvenku. Představte si to tak, jako by kolem skleníku byly zasazené keře, které aspoň částečně chrání stěny skleníku přes slunečními paprsky a samy vytváří stín. Takový živý plot samozřejmě můžete použít i reálně, jen to trochu trvá, než se ze sazenic stane ta správná hustá a dostatečně vysoká zeď.
Bambusové rohože a stínící tkaniny ochrání skleník zvenku
Nejlepší je proto uvažovat o prostředcích, které můžete použít hned. Hodně často se na stínění zvenku používají bambusové rohože, ale o ty se musíte starat, někde je skladovat, kontrolovat, zda nejsou poškozené a ideálně je schovat při velkých deštích.
Druhou možností je využít stínící tkaniny. Jsou to lehké rašlové úplety, nejčastěji zelené barvy, které vypadají jako hustší síť. Poskytují 40-60% zastínění a díky očkům, které mají na okrajích, se dají velmi dobře uchytit na konstrukci skleníku. Jsou odolné vůči slunečnímu záření, déšť je neponičí a vydrží chránit skleník i několik let.
Vnitřní stínění pomůže proti spálení listů rostlin
Pokud rostliny ve vašem skleníku trpí na spálení listů a vy je potřebujete chránit před ostrým slunečním světlem, bude to chtít stínění zevnitř nebo nějak zajistit rozptyl světla.
Někteří zahradníci volí “kutilské řešení” – zatřou okna skleníku zvenku nebo zevnitř speciální barvou, nejčastěji v odstínech modré nebo bílé. Barva sluneční záření rozptýlí. Nátěr odolává dešti, ale po sezóně se dá jednoduše odstranit kartáčem.
Pokud se vám nechce trávit víkend se štětcem a kbelíkem barvy v ruce, můžete zvolit druhou variantu. Už jsme o ní mluvili, jsou to stínící tkaniny. Nemusíte je nijak natahovat, stačí je jen pověsit někam nahoru na konstrukci a najít ideální místo na uchycení na stěnách. Klidně můžou zůstat i prověšené.
Našli jste inspiraci, kterou jste potřebovali? V tom případě si správné stínění skleníku pořiďte už na letošní letní sezónu. Ať už zvolíte bambusové rohože, stínící tkaniny nebo „kutilské řešení“ s nátěrem, každá z těchto metod vám pomůže udržet vaše rostliny zdravé a plné života. Připravte se na horké letní měsíce včas a vaše úroda vám to jistě oplatí!
Pokud hledáte, kde koupit stínící tkaniny, doporučujeme navštívit e-shop firmy Agrotex. Jsou to odborníci přes agrotextilie a rádi vám poradí, jakou stínící tkaninu si máte objednat.
Zdroj foto: Agrotex