Šestý ročník festivalu Open House Praha 2020 proběhne tentokrát kvůli pandemii koronaviru za netradičních okolností. Už v úterý 1. září bude festival zahájen doprovodným programem, který se ponese v komorním duchu.
„Rozhodli jsme se reagovat na aktuální situaci sérií tematických akcí, které rozšiřují hlavní program festivalu a nechávají návštěvníky zažívat architekturu jinak,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Site-specific hudební a taneční performance, debata, filmová projekce, procházky a další akce čekají veřejnost v různých festivalových objektech. V domě Radostse od úterý 1. září otevře festivalové infocentrum, kde bude možné si zakoupit tištěného průvodce. O víkendu 5. a 6. září bude zdarma zpřístupněno více než 70 objektů po celé Praze, od historických či industriálních památek, po moderní kancelářské či rezidenční budovy a prostory.
Výběr z doprovodného programu
Nadšení z poznávání nových míst spojilo organizátory s hudebníky z uskupení Vážný zájem, jejichž hlavní aktivitou je pořádání koncertů vážné hudby v neobvyklých lokalitách, jako třeba v nemocnici, obchodě či bytě. Festival zahájí v úterý 1. září od 16.00 hodin koncert v kubistické zahradě Kovařovicovy vily. Hudebníci vystoupí pak ještě dvakrát, v dílně Braasi Factory v Holešovicích a v budově bývalého Všeobecného penzijního ústavu na Žižkově. Spirituální prostory Pražské křižovatky zase inspirovaly tanečnici Jitku Čechovou z uskupení Pulsar, která se představí v úterý 1. září od 19.00 hodin v krátkém sólovém výstupu De Profundiss živým hudebním doprovodem. Součástí programu je večerní komentovaná prohlídka kostela sv. Anny, na jehož rekonstrukci se podílela architektka a patronka festivalu Eva Jiřičná. Letošní tematický okruh Budovy ožívajícídoplní ve středu 2. září od 18.30 hodin debata City Makers – Jak ožívají prázdné domy?, která se uskuteční v domě Radost. Hosty debaty jsou mimo jiné zástupci z řad zapojených budov, například Matěj Velek (ze spolku Pražské centrum, Kasárna Karlín), Martin Louda (z domu Radost), Michal Tošovský (z Pražské tržnice), nebo Petr Zeman (ze spolku Prázdné domy a zároveň člen zastupitelstva Magistrátu hl. města Prahy). Jedním z areálů, který v blízké budoucnosti čeká revitalizace je Pražská tržnice. U příležitosti 125. výročí vzniku tohoto bývalého areálu Ústředních jatek královského města Prahy si organizátoři připravili ve čtvrtek 3. září od 18.00 hodin speciální procházku s architektem Petrem Kučerou věnovanou historii i budoucnosti. Informace o všech akcích doprovodného programu a možnostech jejich rezervace jsou k dispozici na: www.openhousepraha.cz/kalendar-akci/.
Hlavní program
Víkendový svátek architektury představí celkem 30 budov a prostorů, které se letos zapojují do Open House Praha úplně poprvé. „Doporučujeme návštěvníkům, aby využili příležitost a zavítali na prohlídku budov i v okrajových městských částech jako jsou Staré Ďáblice, Strašnice či Nusle, kde jsme se v rámci programu snažili vytvořit příjemné procházkové okruhy,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. V Nuslích se návštěvníci mohou těšit například na Nuselskou radnici, areál Nuselského pivovaru, Divadlo Na Fidlovačce a bývalý Palác kultury, dnes Kongresové centrum Praha. Tradičním tématem je i funerální architektura. „Snažíme se lidi přivádět i na místa, se kterými se pojí silné příběhy. Díky komentovaným prohlídkám hřbitovů, hrobek či krematoria máme možnost si připomenout spletitou minulost naší země a ukotvit tak lépe naši současnou existenci,“ dodává k dramaturgii Andrea Šenkyříková. Letošním tematický okruh je pak věnovaný chátrajícím budovám či areálům, do kterých se postupně vrací život. Vstup do všech budov či areálů je zdarma bez nutnosti předchozí rezervace. Trasu je možné si i letos naplánovat díky spojení s Mapy.cz, kde budou v týdnu před festivalem a o víkendu k dohledání všechny festivalové objekty.
Celý program na: www.openhousepraha.cz/festival.
Architektura pro všechny
Mottem letošního ročníku festivalu je„Architektura pro všechny“. „Je mým velkým potěšením, že kromě neslyšících návštěvníků, kterým jsme připravili prohlídky budov už v průběhu předchozích dvou ročníků festivalu, letos poprvé budeme moci díky dalším spolupracujícím odborníkům a partnerům pozvat na speciální komentované prohlídky i návštěvníky se zrakovým postižením,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Prohlídky se uskuteční v sedmi budovách a prostorech a jsou k nim připraveny i haptické plány budov a jejich okolí a 3D model jednoho z objektů.
Informace o prohlídkách pro návštěvníky s hendikepem jsou k dispozici na: www.openhousepraha.cz/festival/bez-barier/.
Program pro rodiny s dětmi
Ani letos nezapomínají organizátoři na děti, pro které je určena lego dílna v prostorách domu Radost na Žižkově, která bude otevřena zdarma po celý festivalový víkend od 10.00 do 18.00 hodin. Ze záplavy lego kostek si zde malí i velcí nadšenci mohou postavit dům svých snů. Zavítat sem mohou i ti nejmenší stavitelé, na které zde čeká dílnička s duplo kostkami. V osmi vybraných budovách jsou pak připraveny pro děti od 5 let komentované prohlídky, v rámci kterých se děti zábavnou formou seznámí s konkrétní stavbou. Na prohlídky není třeba se předem registrovat. Více o programu pro děti k nalezení na: www.openhousepraha.cz/festival/program-pro-deti/.
Bezpečnostní opatření
Organizace provozu v otevřených budovách bude přizpůsobena aktuálním nařízením vlády a informace budou pro návštěvníky k dispozici předem na webových stránkách i přímo v jednotlivých objektech. „Prohlídky probíhají ve většině zapojených domů průběžně, ve skupinách omezené velikosti, návštěvníci proto nemusí mít obavy o svou bezpečnost,“ říká Andrea Šenkyříková.
Informace k bezpečnostním opatřením pro návštěvníky jsou průběžně aktualizovány na: www.openhousepraha.cz/bezpecnost/.
Infocentrum
Festivalové infocentrum se nachází v domě Radost, nám. Winstona Churchilla 1800/2, Praha 3, a je otevřené od 1. září ve všedních dnech od 10.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 9.00 do 19.00 hodin. Další praktické informace jsou k dispozici na: www.openhousepraha.cz/festival/prakticke-informace/.
Dobrovolníci
Festival by se neobešel bez stovek dobrovolníků z řad veřejnosti i zapojených budov, kteří zajišťují prohlídky i plynulý provoz v otevřených objektech. Jejich nábor probíhá až do poslední chvíle na: www.openhousepraha.cz/stante-se-dobrovolnikem/.
Open House Worldwide
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve 46 městech po celém světě. První celosvětový Open House Global online event se uskuteční 14. a 15. listopadu 2020.