Malý zázrak jménem kvásek pro ten nejlepší domácí chléb

Kváskové pečení je skutečným návratem ke kořenům. Vůně čerstvě upečeného domácího chleba rázem oživí dávné vzpomínky i kouzlo tradice, která přežívá generace. Pecen chleba s křupavou kůrkou, nadýchanou střídkou a plnou, jemně kyselkavou chutí je neodolatelnou dobrotou. Pokud ještě svůj vlastní domácí chléb nepečete, je nejvyšší čas začít!

Jak kvásek vzniká?

Kvásek je přírodní kvasný produkt, který se připravuje smícháním dvou jednoduchých ingrediencí: mouky a vody. Směs se nechá při pokojové teplotě několik dní fermentovat – během tohoto procesu se začnou množit přirozené kvasinky a bakterie mléčného kvašení, které jsou zodpovědné za kypření těsta a typickou jemně kyselou chuť pečiva. Když kvásek dostatečně nabude a začne bublat, je připravený k použití.

Pokud si netroufáte na založení vlastního kvásku, můžete si jej koupit v některých řemeslných pekárnách nebo jej získat od nadšenců, kterých je jistě i ve vašem místě několik. Lidí, co propadli pečení s kváskem, je totiž spousta.

Péče o kvásek

Kvásek je živý organismus, který vyžaduje pravidelnou péči. Pokud pečete často, můžete kvásek nechat při pokojové teplotě a denně ho krmit. Jestli pečete méně často, můžete ho uložit do lednice, kde zpomalí svůj růst, a krmit ho jednou týdně.

Při každém krmení se část kvásku odebere a přidá se čerstvá mouka a voda. Tento proces zajistí, že kvásek zůstane aktivní a zdravý. Nezapomeňte sledovat konzistenci a vůni kvásku: měl by být hustě tekutý, mít příjemně kyselou vůni a po každém nakrmení by měl nabýt na objemu a vytvořit viditelné bublinky vzduchu. Pokud kvásek ztmavne, je třeba jej obnovit nebo založit nový.

Malý zázrak jménem kvásek pro ten nejlepší domácí chléb

Význam parní funkce při pečení

Kváskové pečivo, chléb nevyjímaje, miluje pečení s párou. Při prvních minutách pečení pára zabraňuje tomu, aby se na povrchu těsta vytvořila tvrdá kůra a umožňuje těstu rovnoměrně kynout a získat lehkou a vzdušnou strukturu.

Dvoufázové pečení

Brzy oceníte i troubu s dvoufázovým pečením, které vám umožní péct jako profesionál. Například pečení chleba totiž probíhá ve dvou samostatných etapách.

V první fázi je potřeba troubu nebo sporák s prázdnou, ničím nevymazanou nádobou na pečení chleba rozehřát až na 265 °C. Bude to trvat asi čtvrt hodiny nebo déle. Ideálně poslouží keramický nebo litinový pekáč, který drží dobře teplo i tvar budoucího chleba.

Teprve poté opatrně přesuňte vykynuté těsto z ošatky do horké nádoby v troubě a aktivujte funkci pro pečení s párou. Těsto žárem samo odskočí a nepřilepí se. Podle velikosti pecnu nechte takto chléb péct asi 20 minut.

Poté následuje druhá fáze. Stáhněte teplotu přibližně na 210 – 220 °C a nechte chléb dopékat; u malého kilového pecnu to bude trvat asi 40 minut. Až ucítíte neodolatelnou vůni, je čas své dílo vyjmout z trouby a vyklopit na mřížku. Chce to trochu cviku a zkušeností, ale výsledek stojí za to. I když budete mít sto chutí do horkého bochníku zakrojit, vydržte, a nechte jej vychladnout. Mohl by se totiž srazit a přišli byste o nadpozemsky nadýchanou střídku.

Malý zázrak jménem kvásek pro ten nejlepší domácí chléb

Tip na skvěle vybavenou troubu

Moderní trouba MORA VTPS 787 BXB s extra velkým objemem 77 l je vybavena termosondou i funkcí páry pro přípravu lahodných a zdravých jídel. Má 22 automatických programů včetně programů pro pečení pizzy, dezertů, chleba, drůbeže nebo dlouhé pečení při nízké teplotě. Vyberte pouze typ jídla, jeho hmotnost a trouba zvolí správnou teplotu od 30 až do 300 °C, správný typ ohřevu a navrhne vhodné umístění plechu nebo pekáče v troubě. Pro zkušené kuchaře je tu naopak možnost naprogramovat si hned na začátku teplotu a čas pečení ve dvou krocích podle vlastních zkušeností. Trouba má i funkci pro zdravé horkovzdušné fritování bez tuku – přidáte-li i páru, povrch bude křupavější. Unikátní klenutý strop zaručuje naprosto rovnoměrné pečení v celém prostoru trouby. Komfort zvyšuje velký průzor ve dvířkách, dvojité osvětlení, praktický teleskopický výsuv i tlumené zavírání a otevírání dvířek. O čistotu bez námahy se postará nejúčinnější pyrolytické čištění. Trouba spadá do velmi úsporné třídy A+ a stojí 12 990 Kč.

www.mora.cz

Zdroj foto: MORA

Související příspěvky